sobota, 25 kwiecień 2015 02:00

Samoloty w okolicy ze szczepionką

Napisał

W Małopolsce rozpoczęto wiosenną akcję szczepienia lisów. W związku z wykładaniem szczepionek, należy zachować szczególną ostrożność.

O 24 kwietnia do 3 maja na obszarze województwa małopolskiego zrzucane są szczepionki przeciwko wściekliźnie u wolno żyjących lisów. Szczepionki podobnie jak w poprzednich latach, zrzucane są z samolotów, a także wykładane ręcznie. W związku z wykładaniem szczepionek, należy zachować szczególną ostrożność, o czym informowano w niniejszym portalu wielokrotnie. Do połowy maja nie powinno się odwiedzać lasów.


Przelot samolotu dn. 25 kwietnia 2015 nad lasami Pasma Brzanki

Szczepienie lisów stosowane w Polsce od kilkunastu lat znacznie ograniczyło przypadki wścieklizny w regionie, przyczyniło się także do zwiększenia liczby lisów wolno żyjących.

Rozrzucaniem szczepionek zajmują się aerokluby. Do samolotu ładowane jest kilkaset sztuk szczepionki, które zrzucane są przez kilka godzin lotu samolotu lecącego na wysokości ok. 200 m na dystansie tysiąca kilometrów. Szczepionka rozrzucana jest co sekundę po liniach równoleżnikowych oddalonych od siebie o 1 km lub mniej. Na obszarze 1 km2 może znaleźć się ok. 30 sztuk.

Ile kosztuje procedura szczepienia lisów? Nie licząc kosztów szczepionki, samo jej rozrzucenie przez samoloty, będzie kosztowało w Małopolsce w tym roku blisko 750 tys. zł. Drożej jest na Podkarpaciu, tam kwota rozprowadzenia kostek wynosi ponad 1,5 mln zł, ponieważ obszar województwa i znajdujących się w nim lasów jest znacznie większy. Obecnie nie zakończyła się tam jeszcze procedura przetargowa.

Czytany 1589 razy
Odsłon artykułów:
17518024

Odwiedza nas 495 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…