czwartek, 25 styczeń 2024 23:14

Ostrzeżenie NFZ: Odmrożenia nie są rzadkością

Napisał

W okresie zimowym na wzrasta ryzyko odmrożeń. NFZ przypomina o konieczności ostrożności i dostępności Poradnika Pacjenta, zawierającego wskazówki dotyczące zapobiegania odmrożeniom.

Jak podaje Starostwo Powiatu Jasielskiego, zima to czas, w którym należy zwracać szczególną uwagę na zagrożenia związane z niskimi temperaturami. NFZ informuje, że na Podkarpaciu odmrożenia ciała nie są rzadkością, a w 2023 roku zanotowano 104 przypadki odmrożeń, z czego 41 wymagało hospitalizacji.

Najbardziej narażone na odmrożenia są palce rąk i stóp, nos oraz uszy. Odmrożenia mogą wystąpić już przy temperaturze poniżej 0°C, a ryzyko wzrasta w warunkach wilgoci, wiatru, wysokości, zmęczenia, odwodnienia czy chorób takich jak cukrzyca. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby starsze.

NFZ w swoim Poradniku Pacjenta podaje praktyczne wskazówki, jak zapobiegać odmrożeniom, co robić w przypadku ich wystąpienia, jak odróżnić przemarznięcie od odmrożenia i gdzie szukać pomocy medycznej. Poradnik zawiera także informacje na temat wpływu alkoholu na ryzyko odmrożeń i zalecenia dotyczące odpowiedniego ubioru w zimie.

Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ, przestrzega przed bagatelizowaniem odmrożeń i zachęca do zapoznania się z Poradnikiem Pacjenta, który jest dostępny na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-pierwsza-pomoc-przy-odmrozeniach,8542.html

Czytany 129 razy
Odsłon artykułów:
17371693

Odwiedza nas 155 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…