sobota, 31 styczeń 2015 01:00

Wypadki z udziałem zwierząt leśnych

Napisał

Zwierzęta leśne, mogą nie tylko niszczyć uprawy rolników, drzewostany, ale także stają się czasami przyczyną wypadków drogowych.

Zdarza się, że zwierzęta stają się zagrożeniem na drogach, mogą być przyczyną wypadku. W zasadzie koła łowieckie przeprowadzają odstrzały, jeśli pojawi się nadmiar zwierząt, a pozwolenie na selekcję wydają nadleśnictwa, stosowne opinie leżą także w kompetencji władz samorządowych. Do kogo zwrócić się w przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzęta leśne na drodze?

Kiedy już dojdzie do wypadku drogowego, fakt ten należy zgłosić niezwłocznie policji. To ona sporządza stosowny dokument, z którym trzeba następnie zgłosić się do urzędu, do którego należy dana droga. W przypadku drogi gminnej, miejscem właściwym jest urząd gminy, do której należy dana droga, natomiast w przypadku dróg powiatowych, siedziba powiatu. Odszkodowanie wypłaci firma ubezpieczająca drogi jednostki samorządowej na wypadek tego typu zdarzeń. Analogicznie wygląda procedura w przypadku dróg wojewódzkich i krajowych. Jeśli przy drodze znajduje się znak ostrzegawczy - A-18b "Uwaga na zwierzęta dzikie", nie można otrzymać odszkodowania od jednostki samorządowej. Należy wtedy próbować żądać odszkodowania np. od koła łowieckiego, nadleśnictwa, a nawet w drodze sądowej.

Podobny artykuł: Niebezpieczne zwierzęta

Czytany 1808 razy
Odsłon artykułów:
17546957

Odwiedza nas 236 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…