Niebezpieczne zwierzęta

 
Prawdziwą plagą w ostatnich miesiącach stały się dzikie zwierzęta, które nie tylko niszczą uprawy rolników, drzewostany, ale także stają się przyczyną wypadków drogowych.
 
W minionym roku duże szkody wyrządziły dziki. Koła łowieckie uwzględniły narzekania rolników i dokonały odstrzałów. W tym roku można zaobserwować przyrost liczby zajęcy i saren. Niszczą one drzewa, rośliny uprawne na polach. Zdarza się często, że zwierzęta stają się także zagrożeniem na drogach. Kto ponosi za to odpowiedzialność?
 
Przede wszystkim ludzie powinni zgłaszać taki problem do kół łowieckich. To one przeprowadzają odstrzały, jeśli pojawi się nadmiar zwierząt. Jednak pozwolenie na selekcję wydają nadleśnictwa, stosowne opinie leżą także w kompetencji władz samorządowych.
 
Istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowania za zniszczenia upraw i wypadki z udziałe dzikich zwierząt.
Za tzw. szkody łowieckie, a więc szkody, do których doszło w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez zwierzęta łowne oraz przy polowaniu odpowiedzialność ponosi dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego (najczęściej jest to koło łowieckie). Do nich też należy ochrona zwierzyny przed zagrożeniem ruchu pojazdów samochodowych na drogach krajowych i wojewódzkich. Powinni oni zgłosić ten fakt do zarządcy dróg, aby postawił znaki drogowe o występowaniu zwierząt. Jeśli taki znak stoi w danym terenie, na odszkodowanie z tytułu wypadku, raczej nie ma już wówczas szans. W przypadku dróg gminnych- odpowiedzialność należy do lokalnych władz samorządowych.
 
Do końca więc nie wiadomo w konkretnym przypadku, kto jest stroną winną, w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku. Ludzie najczęściej kierują wnioski o odszkodowanie do zarządców dróg.
Zgodnie z przepisami prawa, roszczenia można kierować bezpośrednio do koła łowieckiego, bądź do jego ubezpieczyciela. W razie zaś odmowy spełnienia świadczenia przysługuje wystąpienie z powództwem odszkodowawczym do sądu powszechnego właściwego miejscowo według zamieszkania pozwanego. Można też zwrócić się do przedstawiciela Skarbu Państwa - obwodów łowieckich leśnych - odszkodowania wypłaca Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe ze środków budżetu państwa, oraz do obwodów łowieckich polnych i obszarach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich - odszkodowania wypłaca zarząd województwa ze środków budżetu państwa. Roszczenie można zgłosić też do do zarządcy drogi a ewentualnie, jeżeli szkoda pozostaje w związku z odbywającym się polowaniem, istnieje możliwość zwrócenia się z odpowiednim roszczeniem do osób, które zajmują się organizacją polowań.
 
Za szkody wyrządzone w plonach i płodach rolnych przez pięć gatunków zwierząt łownych: dzika, łosia, jelenia, sarnę i daniela odpowiadają i wypłacają odszkodowania koła łowieckie, które dzierżawią dany teren. Choć z wypłatami jest dość krucho. Natomiast za szkody wyrządzone przez inne pięć gatunków zwierząt prawnie chronionych: bóbr, wilk, niedźwiedź, żubr i ryś odszkodowania wypłaca skarb państwa. Wycena szkód jest  nierzadko dyskryminująca dla rolników, pozostaje na bardzo niskim poziomie i nie uwzględnia wszystkich kosztów jakie ponosi rolnik.
 
Odsłon artykułów:
17399892

Odwiedza nas 415 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…