czwartek, 10 sierpień 2023 04:13

Największe widowisko historyczne w regionie z koncertem Golec uOrkiestra

Napisał

To od lat największe widowisko historyczne w regionie. Nie inaczej będzie w tym roku. Obejrzeć będzie można rekonstrukcje wojsk w polskiej historii – od Mieszka I do współczesności. Całość dopełni wyjątkowy koncert Golec uOrkiestra z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i chóru.

Gmina Tarnów pamięta o Bohaterach Cudu nad Wisłą. 15 sierpnia w Woli Rzędzińskiej kolejny rok z rzędu zorganizowane zostaną obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.

- To od lat jest największe widowisko historyczne w regionie i tak też będzie w tym roku – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. – Rekonstruktorzy odtworzą Wojsko Polskie od średniowiecza do współczesności. Przez Wolę Rzędzińską będą maszerowali i dadzą pokaz umiejętności woje Mieszka I, szlachta z pospolitego ruszenia, która strzelać będzie z repliki siedemnastowiecznej armaty, legioniści Piłsudskiego, ułani Beliny - Prażmowskiego, strzelcy konni, piechurzy, żołnierze z okresu Ii wojny światowej, w tym generała Andersa, a nawet Kozacy atamana Petlury, w czasie wojny z bolszewikami pomagający Polakom.

W specjalnym namiocie mieścił się będzie sztab armii polskiej z 1920 roku, który kierował operacją obrony kraju przed nawałnicą bolszewicką. Będą tam osoby odtwarzające marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego (według źródeł autor planu operacyjnego zwycięstwa pod Warszawą), oficerów i adiunktów z 1920 roku. W środku będzie mapa i inne wyposażenie z ówczesnych czasów, służące do kierowania walką obronną.

Niewątpliwą gratką będzie możliwość obejrzenia samochodu PZInż 303. Jest to replika prototypu ciężkiego wojskowego samochodu terenowego, które brały udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Samochód ten ciągnął będzie replikę najcięższego karabinu maszynowego NKM wz. 1938, który był zasilany gazem i służył także do obrony przeciwlotniczej.

Zaprezentowany zostanie samochód terenowy PZInż. 302 czyli polski przedwojenny łazik z ręcznym karabinem maszynowym wz. 1928, który został opracowany na bazie polskiego Fiata 508. Ten pojazd to w dużej mierze zachowany oryginał. W Woli Rzędzińskiej pojawi się również replika TKS, tankietka czyli mały czołg, polska konstrukcja z końca lat 20-tych minionego stulecia. Da pokaz jazdy i prowadzenia ognia.

Współczesne uzbrojenie, produkowane dla polskiej armii, przedstawią Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Będą inne wystawy militariów i atrakcje wojskowe, w tym darmowy poczęstunek żołnierską grochówką i bigosem.

Razem z muzykami Filharmonii Krakowskiej śpiewane będą piosenki w hołdzie uczestnikom Bitwy Warszawskiej.

- Chcemy, aby to wydarzenie miało charakter edukacyjny, ale także patriotyczny – twierdzi poseł Anna Pieczarka, od lat mocno zaangażowana w organizację obchodów Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej. – Dopełnieniem całości będzie wyjątkowy koncert Golec uOrkiestra. Wyjątkowy, gdyż bracia Golcowie wystąpią wraz z orkiestrą symfoniczną i chórem. Takiego wykonania ich utworów muzycznych publiczność nie słyszała jeszcze w naszym regionie.

Czytany 519 razy
Odsłon artykułów:
17548915

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…