sobota, 26 sierpień 2017 12:28

Festyn Dożynkowy Sołectwa Zabłędza

Napisał

W sobotę 19 sierpnia miał miejsce festyn w Zabłędzy. 

Festyn został poświęcony jubilatom – mieszkańcom Zabłędzy, którzy obchodzą rocznice pożycia małżeńskiego od Złotych do Diamentowych Godów. Jubileusze świętowali: Teresa i Józef Zborowcy, Halina i Andrzej Imburscy, Maria i Józef Turajowie, Janina i Franciszek Boguszowie, Helena i Alojzy Kruczkowie, Bronisława i Józef Krasowie, Janina i Kazimierz Halagardowie, Irena i Mieczysław Krasowie, Franciszka i Józef Solakowie, oraz Bronisława i Franciszek Turajowie.

Jubilatom poświęcony był również program artystyczny. Świętowanie rozpoczął walc wiedeński w wykonaniu grupy tanecznej „Sempre” z Krakowa, przy akompaniamencie muzycznym młodzieży Zabłędzkiej - członków Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa. Janina Halagarda przedstawiła wiersz pt. „Jubileusze, jubileusze”, napisany specjalnie dla jubilatów.

Po przywitaniu wszystkich gości i mieszkańców przez sołtysa wsi Ewę Michałek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej z Tuchowa Justyna Jaworska – Lipka, wraz z młodzieżą z Zabłędzy przybliżyła nastrój wesel w latach 50-60. Gabrysia Szostek i Szymon Halagarda przedstawili zwyczaje i obrzędy zamążpójścia. W rolę panny młodej wcieliła się Patrycja Chwistek, a pana młodego - Artur Starostka.

Wieniec dożynkowy, dedykowany dla wszystkich zacnych jubilatów, przekazany został na ręce pary z najdłuższym stażem małżeńskim (60 lat), Bronisławie i Franciszkowi Turaj. 8 letni Tymoteusz Marcinek, na skrzypcach zagrał jubilatom „Sto lat”. Oliwia Kępa i Hubert Sadko, przedstawili kolejny wiersz Janiny Halagardy.

Sołtys wsi, w imieniu wszystkich mieszkańców, przekazała Burmistrzowi Tuchowa Adamowi Drogosiowi chleb upieczony z tegorocznej mąki. Sołtys wraz z Radą Sołecką częstowali chlebem oslodzonym zabłędzkim miodem. Franciszek Turaj w imieniu wszystkich jubilatów podziękował za wieniec, a Teresa Zborowska powiedziała wiersz tematycznie związany z dożynkami. Przybyli jubilaci otrzymali z rąk sołtysa pamiątkowe listy gratulacyjne, kwiaty i życzenia.

Po zakończonej części artystycznej wszyscy obecni mieli okazję degustacji. Były też różne atrakcje dla dzieci, ale ze względu na deszcz, niektóre zostały odwołane.

Festyn Dożynkowy w Zabłędzy organizowany jest od 11 lat i wiąże się z różnymi rocznicami: nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej, rocznicy wręczenia sztandaru szkole, oraz corocznych dożynek wiejskich. Tegoroczne wydarzenie poprzedziły mecze piłki siatkowej 16 sierpnia oraz mecz piłki nożnej 17 sierpnia.

Festyn Dożynkowy Sołectwa Zabłędza odbył się dzięki sponsorom i zaangażowanym osobom.

Info: Sołtys Zabłędzy i Radna Gminy Tuchów Ewa Michałek

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Lokalny portal informacyjny Ryglice-okolice.pl

Czytany 3232 razy
Odsłon artykułów:
17282136

Odwiedza nas 208 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…