wtorek, 20 luty 2024 16:44

Uruchomienie infolinii dla rolników w obliczu problemów z importem produktów z Ukrainy

Napisał

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie uruchomiono specjalną infolinię dla producentów rolnych, mającą na celu zgłaszanie nieprawidłowości w przepływie artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.

W obliczu narastających protestów rolników spowodowanych importem produktów rolnych z Ukrainy, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie odpowiedział inicjatywą mającą na celu wsparcie lokalnych producentów. Uruchomiona infolinia, dostępna pod numerem +48 800 100 990 oraz adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., służy zgłaszaniu wszelkich nieprawidłowości związanych z transportem i przepływem tych produktów przez polskie granice.

Inicjatywa ta ma za zadanie nie tylko zapewnienie bezpośredniej linii wsparcia dla rolników dotkniętych skutkami zwiększonego importu z Ukrainy, ale również umożliwienie szybkiej reakcji właściwych służb kontrolnych na zgłaszane przypadki. Rolnicy w Polsce, zwłaszcza w regionie Podkarpacia, wyrażają zaniepokojenie z powodu napływu ukraińskich produktów rolnych, które są tańsze, ale nie zawsze spełniają unijne standardy jakościowe. Protesty, jakie miały miejsce, podkreślają desperację lokalnych producentów obawiających się o swoją przyszłość ekonomiczną.

Sytuacja ta jest skomplikowana z powodu blokady ukraińskich portów przez Rosję, co zmusza Ukrainę do szukania alternatywnych dróg eksportu swoich towarów. Wiele z tych produktów, przeznaczonych pierwotnie do transportu do portów w Europie północnej i dalszej dystrybucji na Bliski Wschód oraz do Afryki, pozostaje w krajach unijnych, w tym w Polsce, co nasila konkurencję dla lokalnych rolników.

Uruchomienie infolinii stanowi próbę zaradzenia temu problemowi, oferując rolnikom możliwość zgłaszania nieprawidłowości oraz będąc krokiem w kierunku dialogu i poszukiwania rozwiązań. Jednak, jak podkreślają eksperci, konieczna jest wspólna reakcja na szczeblu unijnym, aby skutecznie wspierać zarówno polskich rolników, jak i Ukrainę w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Czytany 204 razy
Odsłon artykułów:
17511532

Odwiedza nas 390 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…