niedziela, 13 grudzień 2015 00:00

Spotkanie z prawdziwymi bohaterami

Napisał

Stowarzyszenie Historyczno Patriotyczne „Pro Patria” zorganizowało w Ołpinach wykład otwarty „Żołnierze Wyklęci – spotkanie z prawdziwymi bohaterami” autorstwa jednego ze swoich członków, Jakuba Marka.

Wyjątkowa lekcja historii miała miejsce w przeddzień rocznicy stanu wojennego. W sobotni wieczór 12 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Ołpinach przybliżono bohaterów, o których wciąż za mało mówi się w mediach, czy szkole.

Konferencja w formie multimedialnej skierowana była tym razem do szerszego kręgu jako kontynuacja cyklu zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży przeprowadzonych wcześniej w szkołach w Ołpinach, Szerzynach, Żurowej, Swoszowej, Czermnej, Ryglicach i Jaśle. Spotkania te, jak podkreśla ich autor, Jakub Marek, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Wykład w Ołpinach połączony był z prezentacją pieśni, poezji, pokazem fotografii oraz ekspozycją o generale Emilu Fieldorfie „Nilu”, specjalnie wypożyczoną na tę okazję z jedynego na świecie Muzeum AK w Krakowie.

Licznie zgromadzonym uczestnikom wykładu przedstawiono historię czasów terroru komunistycznego w Polsce i w regionie tarnowskim. Ukazano tych, którzy "żyli prawem wilka", zostali zapomniani przez dziesiątki lat, a za swoją działalność na rzecz Niepodległej byli przez komunistów więzieni, okrutnie torturowani i mordowani. Wśród niezłomnych bohaterów znaleźli się: Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński "Pług", Hieronim Dekutowski "Zapora", Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko", Danuta Siedzikówna "Inka", Józef Franczak "Laluś".

Autor spotkania mówił także o lokalnych patriotach. Jednym z nich był Józef Mitoraj ps. „Sowiński”, żołnierz placówki Szerzyny tarnowskiego obwodu Armii Krajowej, kierownik „Straży” Rady WiN Jasło. W czasie spotkania obecna był córka niezłomnego bohatera.

Jakub Marek to dziewiętnastoletni student prawa i pasjonat historii. W sposób szczególny poświęca swój czas tematyce żołnierzy wyklętych. "Historia żołnierzy wyklętych, w naszych rejonach i w Polsce nie jest do końca dobrze przedstawiana. To historia zapomniana. Tak właśnie nazwani żołnierze wyklęci, wyklęci przez komunistów są zapomniani. Powinniśmy jako stowarzyszenie, ale i każdy obywatel Polski przywracać im pamięć" - mówi autor prezentacji.

Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie SHP „Pro Patria”. Patronat honorowy objęło jedyne Muzeum Armii Krajowej im. Gen Augusta Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

W sposób szczególny w spotkanie w Ołpinach włączył się wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd. Podkreślił, że polityka historyczna w Polsce potrzebuje zmiany - wciąż za mało mówi się o prawdziwych bohaterach. Konieczne jest kształtowanie w młodym pokoleniu większej odpowiedzialności. Często zapomniani patrioci, na nowo odkrywani, stanowią wzorzec postępowania. Wójt gminy chce także, aby w kolejne lata poprzez organizacje tego typu inicjatyw docierać z przesłaniem historycznym do jak największej liczby osób.

W spotkaniu obecny był także radny sejmiku małopolskiego Wojciech Skruch, który, jak przyznał był pod wrażeniem podejmowania tego typu akcji, zwłaszcza przez ludzi młodych.

Zapowiedź wydarzenia

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez LPI Ryglice-okolice.pl

Galeria zdjęć

Czytany 3189 razy
Odsłon artykułów:
17461598

Odwiedza nas 110 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…