niedziela, 03 maj 2015 02:00

Sześć orkiestr w czasie szóstej parady orkiestr w Ryglicach

Napisał

W słoneczną niedzielę 3 maja do Ryglic przybyło wiele osób, aby uczestniczyć w Święcie Narodowym z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym dniu miała miejsce także szósta edycja Ryglickiej Parady Orkiestr Dętych.

Uroczystości rozpoczęto Mszą św. o godz. 15 w kościele parafialnym w Ryglicach.

Po Mszy św. i nabożeństwie majowym udano się pod tablicę poległych i pomordowanych z gminy Ryglice w czasie II wojny światowej. Delegacje złożyły tam wiązanki.

Po ceremonii trzeciomajowej delegacje lokalnego samorządu, Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół i innych przybyłych osób, przemaszerowały na plac pod sceną w rynku ryglickim.

Kolejnym punktem programu była Parada Orkiestr Dętych o Puchar Burmistrza Ryglic. Rozpoczął ją przemarsz orkiestr dętych.

Sześć orkiestr dętych rywalizowało w konkursie o miano najlepszego zespołu w regionie. Jury oceniało przemarsz w czasie parady oraz prezentację na scenie. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły orkiestry z Siemiechowa, Siedlisk, Żurowej, Szerzyn, Zalasowej i Rzepiennika Strzyżewskiego.

Ryglicka Parada Orkiestr Dętych o puchar Burmistrza Ryglic jest równocześnie eliminacją konkursu "Echo Trombity" dla powiatu tarnowskiego i dąbrowskiego. Organizatorem wydarzenia jest MCK Sokół w Nowym Sączu oraz Ośrodek Kultury w Ryglicach. Finał Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych "Echo Trombity" odbędzie się w Nowym Sączu w czerwcu 2015 r.

Warto dodać, że w orkiestrach dętych coraz częściej grają dzieci i młodzież.

Podobnie, jak w poprzednie lata, najlepszą orkiestra okazała się Orkiestra Dęta OSP z Żurowej, która zdobyła puchar burmistrza Ryglic oraz grand prix. Ponadto 1 miejsce przyznano Orkiestrze Dętej z Siedlisk, 2 miejsce Orkiestrze Dętej z Rzepiennika Strzyżewskiego, 3 miejsce Orkiestrze Dętej OSP z Szerzyn i Orkiestrze Dętej OSP z Siemiechowa. Wyróżnienie otrzymała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zalasowej. Do finału małopolskiego zakwalifikowały się wszystkie zespoły.

Paradę i koncerty orkiestr oceniało jury w składzie: kpt. Stefan Żuk, dr. Waldemar Groń oraz Stanisław Migacz.

W czasie wydarzenia, oprócz publiczności, zespołów, gości oraz burmistrza Ryglic Bernarda Karasiewicza, obecny był także wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś oraz wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.

Uroczystościom towarzyszyły wystawy twórców ludowych oraz inne atrakcje, szczególnie dla najmłodszych.

Zapowiedź wydarzenia: Święto Narodowe 3 Maja i Ryglicka Parada Orkiestr Dętych


Galerie zdjęć

Fot. Marta Piątek

Fot. Jakub Nowak

Fot. Piotr Zięba

Fot. Stanisław Podraza 

Czytany 2708 razy
Odsłon artykułów:
17143933

Odwiedza nas 951 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…