czwartek, 01 luty 2024 11:33

Walka z dzikimi wysypiskami w gminie Tarnów

Napisał

Pomimo działań edukacyjnych i prewencyjnych, problem dzikich wysypisk śmieci w gminie Tarnów wciąż istnieje, z zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego.

Według informacji Urzędu Gminy Tarnów, Straż Gminna zgłosiła już dwa przypadki nielegalnych wysypisk śmieci w 2024 roku, pomimo poprzednich sukcesów w redukcji tego problemu na terenie gminy. W roku 2023 odnotowano 69 interwencji, z czego ostatnia miała miejsce w Woli Rzędzińskiej, gdzie nieznani sprawcy pozostawili odpady komunalne i budowlane w miejscowościach Radlna i Błonie.

Nielegalne składowiska, oprócz szpecenia krajobrazu, stanowią zagrożenie epidemiologiczne i ekologiczne, sprzyjając rozwojowi patogenów oraz zwiększając stężenie metali ciężkich w środowisku. Straż Gminna przypomina, że za takie działania grozi mandat, a w większości przypadków udaje się ustalić sprawców dzięki świadkom i analizie odpadów.

Mieszkańcy gminy zachęcani są do korzystania z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Tarnowie, gdzie mogą bezpłatnie oddawać odpady komunalne, a także składać wnioski o dostarczenie dodatkowych pojemników na odpady biodegradowalne.

Czytany 177 razy
Odsłon artykułów:
17382011

Odwiedza nas 897 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…