czwartek, 28 wrzesień 2023 09:03

II Edycja Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla Małopolski: Inwestycje w zabytki

Napisał

W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Małopolska otrzyma prawie 146 mln zł na ponad 270 projektów. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreśla, że zabytki to nasze wspólne dobro, które chcemy przekazać w jak najlepszym stanie przyszłym pokoleniom.

Wojewoda Kmita ogłosił wyniki naboru podczas briefingu prasowego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dofinansowania dla małopolskich samorządów wahają się od 3,5 mln zł do ok. 30 tys. zł, obejmując zarówno budynki sakralne, jak i urzędy, szkoły czy domy kultury. Największe środki otrzymają projekty takie jak remont Łazienek Borowinowych w Krynicy-Zdroju czy renowacja Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.

Inne znaczące projekty obejmują prace konserwatorskie na terenie Dworu w Łopusznej oraz konserwację i zabezpieczenie zabytków na terenie Panteonu Narodowego w Krakowie. Dofinansowanie otrzymają także mniejsze gminy, takie jak Grybów czy Limanowa, na projekty związane z odbudową zabytkowego muru czy odnową zabytkowego kościoła.

Program ma na celu ochronę i renowację zabytków, co wpłynie pozytywnie na turystykę i jakość życia obywateli. Premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński podkreślają znaczenie zabytków dla tożsamości i rozwoju kraju.

II nabór trwał od 26.07. do 16.08.2023 r., a dofinansowanie mogło być przyznane nawet przy udziale własnym wnioskodawcy na poziomie 2% wartości zadania inwestycyjnego.

Inwestycje w zabytki są kluczowe dla zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego, a Rządowy Program Odbudowy Zabytków stanowi ważny krok w tym kierunku.

Na liście wsparcia rządowego znalazły się m.in.:

  • Rewitalizacja zabytkowego cmentarza w Ryglicach
  • Częściowa restauracja Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Olszynach
  • Wykonanie prac konserwatorskich w zakresie posadzki i ścian wewnętrznych w kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie – etap I
  • Rewaloryzacja pięciu zabytkowych kościołów na terenie Gminy Szerzyny
  • Rewaloryzacja zabytkowej oficyny dworskiej w Szerzynach
  • Kompleksowe prace konserwatorskie i restauratorskie przy późnogotyckiej XVI-wiecznej kapliczce Najświętszej Maryi Panny w Karwodrzy - gmina Tuchów
  • Prace konserwatorskie polichromii ściennej i sklepiennej oraz ołtarza bocznego w Kościele pw. Michała Archanioła w Piotrkowicach – gmina Tuchów

Fot.: kościół w Olszynach, gmina Rzepiennik Strzyżewski

Czytany 341 razy
Odsłon artykułów:
17457057

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…