sobota, 02 wrzesień 2023 19:40

Nowa siatka połączeń autobusowych wokół Tarnowa

Napisał

Od 1 września mieszkańcy gminy Tarnów i Pleśna skorzystają z 11 nowych tras Autobusowych Linii Dowozowych Kolei Małopolskich. Inicjatywa ta jest wynikiem starań władz lokalnych oraz wsparcia Urzędu Marszałkowskiego, który zobowiązał się do poprawy komunikacji w regionie.

W wyniku długo prowadzonych rozmów z lokalnymi władzami, Koleje Małopolskie uruchomiły nową siatkę połączeń. Jak mówi marszałek Małopolski, Witold Kozłowski: "Cieszę się, że nasza spółka odpowiedziała na potrzeby mieszkańców i udostępniła im nowoczesny transport publiczny". Nowe linie będą działały podobnie do obecnie istniejących, ale z pewnymi modyfikacjami. Autobusy będą dodatkowo oznakowane "starym oznaczeniem z literą T".

Jednym z istotnych udogodnień jest wyższy standard podróży. Autobusy są wyposażone w klimatyzację, tablice informacyjne oraz są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy mogą liczyć na trzy autobusy 33-osobowe, pięć 55-osobowych oraz siedem 75-osobowych.

By ułatwić mieszkańcom adaptację do nowego systemu, do 10 września wszystkie przejazdy będą bezpłatne. Opłaty zostaną wprowadzone 11 września. Bilety jednorazowe dostępne są u kierowców za 5 zł oraz przez aplikacje i biletomaty za 4,5 zł. Bilety okresowe można nabywać na dworcu PKP oraz w aplikacjach.

Rozkłady jazdy oraz informacje o aktualnym kursowaniu autobusów dostępne są na stronie Kolei Małopolskich oraz w aplikacjach takich jak KiedyPrzyjedzie, iMKA, Google Maps, JakDojade i Mobile MPK.

Inicjatywa ta jest częścią większego planu samorządu województwa małopolskiego, którego celem jest poprawa dostępu do komunikacji publicznej. Jak zaznacza wicemarszałek Łukasz Smółka, "Od lat stawiamy na dostępność i komfort podróżowania dla wszystkich mieszkańców naszego województwa".

Rozkład jazdy linii przewozowych znajduje się:

•    na stronie https://kolejemalopolskie.com.pl/ - zakładka rozkłady autobusowe
•    aplikacja KiedyPrzyjedzie - zakładka Koleje Małopolskie
•    aplikacja iMKA
•    popularne aplikacje takie jak Google Maps, JakDojadę, Mobile MPK

Przypomnijmy, że w wyniku braku porozumień między miastem Tarnowem a gminami Tarnów, Pleśna i Lisia Góra w sprawie współfinansowania komunikacji miejskiej, od 2020 roku przestało kursować 10 linii autobusowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie. Gminy podtarnowskie postanowiły wdrożyć własną komunikację- od tamtego momentu transport w tych gminach zapewniał prywatny przewoźnik. Teraz sytuacja zmienia się radykalnie. To kolejny krok w unowocześnieniu życia mieszkańców podtarnowskich wsi.

Czytany 287 razy
Odsłon artykułów:
17159208

Odwiedza nas 125 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…