piątek, 28 lipiec 2023 10:33

Rewitalizacja zabytków w gminie Tarnów

Napisał

Gmina Tarnów otrzymała wsparcie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, co umożliwi ochronę dziedzictwa kulturowego. Planowane inwestycje obejmują renowację kapliczki domkowej Tutajów, zabytkowego Dworu w Radlnej oraz historycznych kościołów, w tym najstarszego kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Zawadzie.

Gmina Tarnów pozyskała środki zewnętrzne z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, finansowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Wartość inwestycji wynosi blisko 820 tys. zł, z wkładem własnym jedynie 2%. Priorytetem Gminy jest ochrona dziedzictwa narodowego i kulturowego, w tym bogatej historii i pamiątek przeszłości. Prace konserwatorskie planowane są na najbliższy rok.

Dzięki wsparciu rządowemu, kilka cennych zabytków w gminie Tarnów odzyska swój dawny blask. W planach jest renowacja kapliczki domkowej Tutajów, zapewniając jej pełną konserwację techniczną i estetyczną. Opracowany zostanie również projekt budowlany dla zabytkowego Dworu w Radlnej, nabytego przez samorząd we wrześniu 2022 r.

Ponadto, planowane są również prace konserwatorskie w zabytkowym kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Porębie Radlnej (1904-05), m.in. renowacja elewacji zabytkowej plebani w Zbylitowskiej Górze (XV w./XVI w.), oraz konserwacja drewnianych ścian XV-wiecznego kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Zawadzie koło Tarnowa w obrębie sobótek okalających nawę (także z XV w.).

Warto podkreślić, że kościół pw. św. Marcina Biskupa w Zawadzie jest najstarszą świątynią w okolicy, przyciągającą turystów i wiernych z całej Polski. Jest to unikatowy zabytek, będący popularnym szlakiem architektury drewnianej zarówno w Małopolsce, jak i w całym kraju.

Czytany 276 razy
Odsłon artykułów:
17518037

Odwiedza nas 177 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…