środa, 12 lipiec 2023 16:56

Zasłużeni w trosce o pamięć historyczną

Napisał

Prowadzą spotkania z młodzieżą na tematy związane z patriotyzmem. Współorganizują wystawy przypominające o ważnych kartach w dziejach Polski. Dbają o cykliczne wydarzenia upamiętniające postaci wielkich Polaków. Publikują, tworzą szlaki pamięci, inspirują. Nade wszystko zaś swoją obecnością na wydarzeniach patriotycznych udowadniają, że Ojczyzna zajmuje szczególne miejsce w ich życiu. Ośmiu członków Tarnowskiego Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych w latach 1956-1989, bo o nich mowa, za swoją działalność zostało wyróżnionych medalem „Pro Patria”.

Odznaczenie to nadawane jest zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W imieniu ministra Jana Józefa Kasprzyka dekoracji dokonał dzisiaj I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Uroczystość odbyła się w Tarnowie.

– Podtrzymywanie pamięci o polskich drogach do niepodległości to zadanie, które stało się dla Państwa misją. Realizowana sumiennie i skrupulatnie od czasu stanu wojennego do dziś, przyczynia się do szerzenia wiedzy wśród kolejnych pokoleń. O tym, jak wiele miejsca w Państwa życiu zajmuje troska właśnie o pamięć, świadczą liczne odznaczenia nadane w ubiegłych latach. Dzisiejsze wyróżnienie jest ich dopełnieniem. Niech będzie także wyrazem wdzięczności w szczególności mieszkańców ziemi tarnowskiej, ale także wszystkich Małopolan, którzy czerpią z bogactwa podejmowanych przez Państwa działań – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Tuż po zakończeniu uroczystości wspólnie z członkami Tarnowskiego Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych w latach 1956-1989 wicewojewoda Ryszard Pagacz złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Tarnowie.

– Ziemia tarnowska usiana jest miejscami, które świadczą o jej niełatwej historii. Dotknięta wojną czy chociażby komunistycznymi represjami nieraz musiała mierzyć się z potężnymi wyzwaniami. Potrzeba naszej nieustannej uwagi w budowaniu postawy patriotycznej młodego pokolenia ze szczególnym uwzględnieniem tych wydarzeń, które toczyły się w ich małych ojczyznach. Wyróżnieni dzisiaj medalem „Pro Patria" to ambasadorzy tego wyjątkowego zadania – dodaje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Medale „Pro Patria” dla członków Tarnowskiego Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych w latach 1956-1989 przyznane zostały na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Inf.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 236 razy
Odsłon artykułów:
17595357

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…