sobota, 15 kwiecień 2023 17:10

Odsłonięcie tablicy ku czci por. Jana Czarnika

Napisał

14 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej odbył się uroczysty Apel Pamięci i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej porucznikowi Janowi Czarnikowi, zamordowanemu w Katyniu.

Podczas wydarzenia referaty wygłosili: Stanisław Januś oraz Barbara Czarnik. Jarosław Jop z grupy rekonstrukcyjnej pokazał militaria, którymi posługiwały się polskie oddziały w czasie kampanii wrześniowej. Głos zabrał również zastępca burmistrza Ryglic Krzysztof Kukułka.

Dalsze uroczystości miały miejsce obok szkoły, gdzie rosną dęby pamięci ku czci porucznika Franciszka Oskarbskiego, który zginął w Charkowie i aspiranta Policji Państwowej Kazimierza Wróbla zastrzelonego w Twerze. Dyrektor ZS-P w Zalasowej Leszek Sutkowski wraz z uczniami odczytali uroczyście Apel Poległych. Później odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą por. Janowi Czarnikowi. Odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodziny. Tablicę poświęcił proboszcz parafii w Zalasowej ks. Stanisław Kurczab. Następnie złożono wiązanki i znicze. Uroczystość zakończył montaż słowno-muzyczny dotyczący ofiar zbrodni katyńskiej.

Inf.: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej

Jan Czarnik urodził się 23 września 1899 r. w Zalasowej. Jego rodzicami byli: Piotr i Agnieszka z domu Stepek. Uczestniczył w I wojnie światowej, walczył m.in. pod Verdun, wojnie 1918–1921 w 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, Szkole Podoficerów Zawodowych Piechoty, 4 Pułku Piechoty Legionów. Miał stopień podporucznika, pośmiertnie- porucznika. Jako osoba cywilna był m.in. kierownikiem Szkoły Powszechnej nr 16 w Częstochowie. Był żonaty i miał syna. Został wzięty do rosyjskiej niewoli sowieckiej w Kozielsku i zamordowany w Katyniu.

Czytaj także: Katyń zabrał ludzi z okolicy - lista ofiar

Fot.: Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 6 w Częstochowie- zsp6czest.edu.pl

Fotorelacja z wydarzenia: Piotr Zięba

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.

Czytany 429 razy
Odsłon artykułów:
17605698

Odwiedza nas 314 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…