poniedziałek, 04 marzec 2024 16:54

Tuchów uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych podczas narodowego święta

Napisał

W Tuchowie odbyły się powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podkreślając zaangażowanie lokalnej społeczności w upamiętnienie bohaterów walki o wolną Polskę.

W Domu Kultury w Tuchowie zorganizowano uroczystość upamiętniającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która zgromadziła przedstawicieli samorządu małopolskiego, powiatowego i gminnego, w tym wicemarszałka Józefa Gawrona oraz wicestarostę tarnowskiego Jacka Hudymę. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję przypomnieć sobie historię i poświęcenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Centralnym punktem obchodów był montaż słowno-muzyczny "Lepiej stojąc umierać, niż klęcząc, na kolanach żyć", przygotowany przez uczniów Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zasadniczego w Tuchowie, a także wykład historyka Adama Ryby, który przybliżył postaci Żołnierzy Wyklętych z ziemi tarnowskiej.

Wicestarosta tarnowski, Jacek Hudyma, podkreślił znaczenie obchodów dla powiatu tarnowskiego, wskazując na długą tradycję oddawania hołdu bohaterom, którzy złożyli najwyższą ofiarę w walce o niepodległość Polski. Wydarzenie to było również okazją do uhonorowania kombatanta Żołnierzy Wyklętych, ppor. Stefana Rojkowicza, który osobiście uczestniczył w uroczystościach.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tuchowie stanowiły ważny element lokalnych inicjatyw patriotycznych, przypominając o konieczności pielęgnowania pamięci o tych, którzy poświęcili życie za wolność Polski.

Czytany 117 razy
Odsłon artykułów:
17462058

Odwiedza nas 288 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…