czwartek, 05 luty 2015 01:00

Wschodnia obwodnica Tarnowa coraz bliżej

Napisał

Od lat planowana tzw. wschodnia obwodnica Tarnowa, czyli  nowy szlak drogi krajowej nr 73 od Węzła Krzyż autostrady A4 do węzła Lwowska, prawdopodobnie doczeka się realizacji.

Sprawie obwodnicy poświęcona była rozprawa administracyjna, jaka odbyła się 27 stycznia z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gminy miasta Tarnowa oraz gminy Tarnów.

Wyznaczenie szlaku wschodniej obwodnicy Tarnowa do tej pory napotykało problemy. Urząd miasta Tarnowa chciał, aby przebiegała przez Wolę Rzędzińską, gmina Tarnów była za tym, aby znalazła się w granicach miasta. Brak konsensusu uniemożliwiał realizację tego ważnego, również dla całego regionu, zadania. Wszystko wskazuje na to, że konsultacje w sprawie drogi dobiegają końca i został osiągnięty kompromis.

Jak informuje urząd gminy Tarnów, rozważane są trzy warianty przebiegu tej drogi:
"Wariant I „zielony”, najkrótszy, najtańszy i najmniej uciążliwy dla środowiska jest rekomendowany przez inwestora – GDDKiA. Umieszcza on obwodnicę Tarnowa w całości w jego granicach, a kosztami jej budowy obciąża samorząd miasta. Dwa pozostałe, o dłuższych odcinkach, prowadzą przez Wolę Rzędzińską, przecinając tę miejscowość w różnych miejscach. Władze Tarnowa do niedawna preferowały wyłącznie wariant II „czerwony”, który przechodzi prawie przez centrum Woli Rzędzińskiej, dzieląc ją na dwie części. Jednak od pewnego czasu samorządy uzgodniły możliwość przebiegu drogi w wariancie III, w myśl którego przełożona droga nr 73 przebiegałaby niemal po granicy administracyjnej Tarnowa i Woli Rzędzińskiej".

Czytany 2029 razy
Odsłon artykułów:
17546902

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…