sobota, 21 październik 2017 15:50

VI Festiwal Niepodległości i Święto 30 X

Napisał

Już tylko dni dzielą od rozpoczęcia szóstej edycji Festiwalu Niepodległości w Tarnowie.

Uwaga. Wykład Jerzego Gizy z dn. 22 listopada został odwołany i zostanie wyznaczony nowy termin.

Zobacz: Filmy biograficzne Pierwsi Niepodlegli

W tym roku ten cykl oddolnie organizowanych przez nas imprez kulturalnych i edukacyjnych towarzyszył będzie - po raz pierwszy obchodzonemu oficjalnie - Świętu Miasta "Tarnów - Pierwsze Niepodległe" Dniu Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z października 1918 r. O ustanowienie tego Święta apelowaliśmy od lat, jako organizatorzy festiwalu. Cieszymy się, że przychylnym okiem na nasze starania popatrzył obecny przewodniczący Rady Miejskiej a początkiem bieżącego roku tarnowscy radni obecnej kadencji jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie.

Serdecznie zapraszamy zatem nie tylko na imprezy organizowane w ramach Festiwalu, ale też uroczystości współorganizowane w ramach lokalnego Święta - wespół z samorządem Tarnowa - przez przedstawicieli środowisk patriotycznych, zasiadających w Kapitule Festiwalu. Kapituła przekształcona, między edycjami, w Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, m.in. skutecznie zarekomendowała spośród swego grona 4 osoby do komitetu organizacyjnego Święta 30 X. Program tegorocznych oficjalnych obchodów to zatem również nasze dzieło.

Podczas wszystkich festiwalowych i świątecznych imprez kontynuowana będzie - zainicjowana przez Społeczny Komitet - zbiórka funduszy na pamiątkową Tablicę/Ścianę Pamięci poświęconą uczestnikom chwalebnych wydarzeń z 30/31 X 1918 roku w Tarnowie, których nazwiska wciąż pozostają dla tarnowian anonimowe. Tablica odsłonięta zostanie za rok, w czasie obchodów setnej rocznicy pionierskiego przewrotu niepodległościowego w naszym mieście.

Spośród zaplanowanych przez nas festiwalowych imprez polecamy w tym roku m.in. spotkanie z profesorem Janem Żarynem, które odbędzie się w starostwie powiatowym w Tarnowie 27 października (piątek) o godz. 17:00, stanowiąc prolog festiwalu.

W niedzielę 29 października o godz. 18:00 zapraszamy do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na tradycyjną Galę Festiwalu, podczas której kolejne osoby zasłużone dla środowisk patriotycznych w naszym mieście i regionie otrzymają "Szablę Niepodległości" i "Ryngraf Niepodległości". Po tej ceremonii szósty już raz będziemy mogli wziąć udział w Koncercie Bardów. W tym roku będzie to koncert pieśni patriotycznych Arkadiusza Kobusa w wykonaniu zespołu wokalnego El Fuego, działającego przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Serdecznie Państwa zapraszamy na to wyjątkowe, corocznie najważniejsze wydarzenie festiwalowe.

W jego klimat niech wprowadzą nas dwa utwory, które usłyszymy tego wieczoru ze sceny:

https://www.youtube.com/watch?v=lUmRof2AzPc
https://www.youtube.com/watch?v=qP8qjfOTUDk

W dniach 6 i 7 listopada (od godziny 11:00) w kinie "Marzenie" zaplanowano 2-dniowy przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka, autora m.in. filmu "Zdradzeni o świcie" o kapelanie Żołnierzy Wyklętych księdzu Władysławie Gurgaczu, który zobaczymy w pierwszym dniu przeglądu oraz "Tajne Spec. znaczenia" o Lechu Wałęsie (obrosły już legendą film zrealizowany przed blisko dekadą dla TVN, którego ta telewizja nigdy na swojej antenie nie wyemitowała) oraz tegorocznego filmu "Gdzie jest porozumienie gdańskie ?", które zobaczymy w drugim dniu przeglądu. 7 listopada (środa) o godzinie 17:00 będzie można się spotkać z Krzysztofem Brożkiem w Piwnicy TCK, Rynek 5.

Z kolei 10 listopada o godz. 11:00 na tarnowskim Rynku (pod świątecznym, ogrzewanym namiotem) historycy z 8 miast Polski południowo-wschodniej debatować będą publicznie o chronologii odzyskiwania niepodległości w roku 1918 w naszym regionie. Debata będzie stanowić zwieńczenie tegorocznych działań w segmencie badawczym realizowanego przez nas długofalowego projektu "Pierwsi Niepodlegli".

Festiwalowi towarzyszy też kontynuacja środowego cyklu wykładów lokalnych badaczy i poularyzatorów najnowszej historii Tarnowa i okolic. I tak, już 25 października z referatem "Tło i przebieg zrywu niepodległościowego w Tarnowie w roku 1918" zaprezentuje się Wojciech Sypek, 8 listopada - Antoni Sypek (wykład "Stylińscy"), a 22 listopada Tarnów odwiedzi gość z Krakowa i Nowego Sącza jednocześnie - Jerzy Giza, autor m.in. monografii o Organizacji "WOLNOŚĆ". Wszystkie wykłady odbędą się w starostwie o godzinie 17:00.

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.

Wśród przygotowywanych - także przez nas - wydarzeń w świątecznym dniu 30 października na szczególną Państwa uwagę zasługuje Wielki Spacer Historyczny, którym na czele z prezydentem i przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza, przejdziemy popołudniu - tuż po zakończeniu uroczystej wspólnej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu - ulicami Tarnowa z Rynku, przez Katedralną, Wałową, Piłsudskiego (Pomnik Nieznanego Żołnierza), Legionów do Parku Strzeleckiego, pod Pałacyk Strzelecki. Tam, około godziny 16:30 rozpocznie się Piknik Niepodległościowy z grochówką, kilkoma scenami rekonstrukcyjnymi i śpiewaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Kity oraz młodych tarnowskich artystów: Joanny i Aleksandry Kurek, Dawida Mika, Artura Łukasika, Gabriel Rękasa, Filipa Kota, Kornela Uriasza i Dominika Fitrzyka. Na zakończenie Pikniku zaplanowano jeszcze spektakularny pokaz laserowy.

Tylko tego dnia i tylko tam, każdy z uczestników Spaceru i Pikniku otrzyma okolicznościową publikację z ilustrowanym przewodnikiem po obiektach odwiedzanych na trasie Spaceru oraz śpiewnikiem patriotycznym.

Więcej informacji: festiwal.intarnet.pl

Patronem medialnym jest Lokalny portal informacyjny Ryglice-okolice.pl

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.

Czytany 2710 razy
Odsłon artykułów:
17602037

Odwiedza nas 139 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…