sobota, 01 lipiec 2017 11:07

Tarnów w sieci szpitali

Napisał

Małopolski oraz Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wykaz szpitali z regionu, które zakwalifikowały się do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali.

W małopolskiej sieci znalazło się 36 jednostek a na Podkarpaciu 31. Na liście są dwa szpitale tarnowskie, ale nie ma placówki z Tuchowa.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tak zwaną sieć szpitali. Intencją zmiany ma być interes pacjenta i państwa. 

Ustawa tworząca tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które mają usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Mają zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych, umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych, a także ułatwić zarządzanie szpitalami. 

Nowy system ma uporządkować strukturę szpitalnictwa poprzez wprowadzenie trzech podstawowych i czterech specjalistycznych poziomów sieci szpitali. Dany szpital uzyska gwarancję finansowania przez 4 lata, oparte na okresowych ryczałtach, uzależnionych od efektywności szpitala. Żaden szpital nie zostanie zlikwidowany, dlatego przewidziano konkursy dla placówek spoza sieci. W założeniu jest ponadto elastyczne zarządzanie szpitalnym budżetem, które pozwoli poprawić sytuację finansową szpitali. Jak mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł "W ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł się czuć „zaopiekowany” w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane".

Szczegóły: siecszpitali.mz.gov.pl

W regionie tarnowskim na liście placówek 1 poziomu zabezpieczenia znalazł się Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie ("szpital stary"), Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy , a także np. szpital w Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej, Ropczycach. Status 2 poziomu zabezpieczenia otrzymał Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie ("szpital nowy") i Szpital Specjalistyczny w Jaśle.  

Na liście placówek nie znalazł się tuchowski szpital - Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o. Jak informuje tuchowska placówka, szpital działa normalnie, a "wyłącznym powodem niezakwalifikowania szpitala do sieci jest fakt, iż funkcjonująca w Tuchowie Izba Przyjęć nie posiada kontraktu na realizowane świadczenia, a tym samym nie jest finansowana przez NFZ. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do zbliżających się postępowań konkursowych. Inwestycje zrealizowane w szpitalu oraz wieloletnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń, a także uznanie w oczach Pacjentów i deklaracje NFZ pozwalają nam z optymizmem oczekiwać rozstrzygnięć konkursu. Szpital w Tuchowie pracuje zatem bez jakichkolwiek zakłóceń, na dotychczasowych zasadach". 

Zarząd Powiatu Tarnowskiego wystąpił z inicjatywą skierowania odpowiednego pisma do ministra zdrowia, aby w trybie odwoławczym szpital w Tuchowie został włączony do tzw. sieci szpitali. Czytaj także: Zarząd powiatu tarnowskiego z absolutorium

 

 

 

Czytany 2447 razy
Odsłon artykułów:
17518009

Odwiedza nas 363 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…