czwartek, 01 grudzień 2016 21:29

Casting do filmu

Napisał

W piątek w Tarnowie będzie miał miejsce casting do nowego filmu o bohaterce z regionu tarnowskiego. 

Festiwal Niepodległości został partnerem projektu filmowego, realizowanego przez reżysera Dawida Szparę, z którym była okazja spotkać się dwa tygodnie temu w tarnowskiej festiwalowej Wszechnicy. W piątek, 2 grudnia od godz. 15.45 w siedzibie starostwa powiatowego w Tarnowie odbędzie się casting do fabularyzowanego filmu biograficznego o niezwykłej, pochodzącej z naszego regionu postaci - Stefanii Łąckiej.

Dodajmy, że dwa lata temu odbyła się premiera filmu Dawida Szpary, o czym informowano w artykule: Film o księdzu męczenniku R. Sitko z ryglickimi akcentami. W tym roku zaprezentowano natomiast film m.in. w Pilźnie: Otto Schimek na ekranach.

Apel ws. święta w Tarnowie

Do wszystkich radnych Tarnowa oraz prezydenta i jego zastępców trafiło pismo zawierające wniosek dotyczący - nie nowej skądinąd - inicjatywy ustanowienia lokalnego święta narodowego w dniu 30 października, czyli w kolejne rocznice zrywu niepodległościowego, który przyniósł Tarnowowi wolność, jako pierwszemu miastu w Polsce po okresie zaborów. Pozytywną opinię o inicjatywie tarnowskiego Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości wyrazili radni na poniedziałkowej komisji kultury, a skuteczne uchwalenie odpowiedniego aktu prawnego zadeklarował Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Koprowski, który - co warto zaznaczyć - wraz z nami organizował już w tym roku tradycyjne obchody rocznicy pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku, 30 października będziemy już obchodzić w Tarnowie oficjalnie lokalne święto. Podejmujemy także starania o to, aby podobną uchwałę podjęli radni powiatu ziemskiego. Wszak wybicie się na niepodległość tj. przejęcie władzy wojskowej i cywilnej przez tarnowskich powstańców, dotyczyło w 1918 r. także najbliższej okolicy, nad którą pieczę administracyjną sprawowało ówczesne starostwo.

Zaproszenie na spotkanie

Tarnowskie Towarzystwo Naukowe i Senator prof. Kazimierz Wiatr zapraszają za tydzień 7 grudnia 2016 r. na wykład „Znaczenie Chrztu dla dziejów Polski". Wykład wygłosi ks. prof. Waldemar Graczyk, kierownik Katedry Historii Średniowiecznej UKSW w Warszawie. Początek wykładu w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie o godz. 15.30. Wstęp wolny.

Czytany 2837 razy
Odsłon artykułów:
17367625

Odwiedza nas 187 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…