środa, 14 luty 2024 18:56

Śladami Armii Krajowej w Małopolsce: Upamiętnienie i Rajdy

Napisał

Muzeum AK w Krakowie inicjuje projekty upamiętniające historię Armii Krajowej i akcji Burza, włączając w to wydanie odznaki i organizację rajdów historyczno-krajoznawczych po małopolskich szlakach.

Jak informuje, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, dla Armii Krajowej, Muzeum AK w Krakowie inicjuje projekty mające na celu upamiętnienie historii AK i akcji Burza. Muzeum przygotowało odznakę „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce”, która stanowi wyróżnienie dla tych, którzy chcą zgłębiać historię AK, zwiedzając małopolskie szlaki turystyczne.

Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski, podkreśla znaczenie upamiętnienia bohaterów AK, którzy walczyli o wolną Polskę. Przybliżenie młodzieży i mieszkańców Małopolski do historii AK ma także na celu wzmocnienie postaw patriotycznych.

Muzeum AK organizuje również cztery rajdy historyczno-krajoznawcze, mające na celu przybliżenie uczestnikom historii działań AK w Małopolsce podczas akcji Burza. Rajdy odbędą się na trasach związanych z działalnością partyzancką AK, w tym w pasmach Brzanki, Lubogoszcza oraz Beskidu Wyspowego, zakończone rekonstrukcjami i zajęciami edukacyjnymi. Szczególną uwagę poświęcono trasom w regionie Tarnowa, m.in. ścieżkom partyzanckim w paśmie Lubania oraz bojowemu szlakowi plutonu „Regina II” w Rzepienniku Strzyżewskim. 

W ramach inicjatywy odbędą się cztery rajdy, mające na celu przybliżenie historii AK, wśród nich są to:

Rajd śladami I batalionu Barbara w paśmie Brzanki - zaplanowany na połowę maja, obejmuje trasę od Żurowej do Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim. Rajd śledzi historię I batalionu 16 pułku piechoty AK, który latem 1944 roku kwaterował w tym obszarze, skupiając około 550 partyzantów.

Rajd bojowym szlakiem plutonu „Regina II” - planowany na połowę października, prowadzi przez Brzankę, Jodłówkę Tuchowską do Dąbrów w Rzepienniku Strzyżewskim, tereny związane z ostatnią walką plutonu por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana”. Trasa przebiega przez malownicze obszary Pogórza Ciężkowickiego, łącząc historyczne miejsca z aktywną formą edukacji.

Inicjatywy te mają na celu nie tylko upamiętnienie, ale i edukację młodzieży, promując aktywny sposób poznawania historii i rozwijania postaw patriotycznych wśród mieszkańców Małopolski.

Czytany 178 razy
Odsłon artykułów:
17382133

Odwiedza nas 323 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…