piątek, 04 sierpień 2023 10:00

Niż genuański: Czy możemy spodziewać się poprawy pogody?

Napisał

Polska od kilkunastu dni jest pod wpływem niżu genuańskiego, przynoszącego niskie ciśnienie, intensywne opady deszczu i dużą wilgotność. Czy możemy spodziewać się zmiany tych niezbyt przyjemnych warunków pogodowych?

Polska od kilkunastu dni jest pod wpływem zmiennego niżu genuańskiego, który przynosi ze sobą niskie ciśnienie, intensywne opady deszczu i dużą wilgotność. Te warunki, choć nienajlepsze jak na środek lata, są typowe dla tego zjawiska meteorologicznego.

Niż genuański to zjawisko, które powstaje na skutek zderzenia dwóch mas powietrza o różnych temperaturach. Jego nazwa pochodzi od miejsca, gdzie najczęściej powstaje - w północno-wschodniej części Włoch, w okolicach Genui. Niże te, powstając w środowisku ciepłym i wilgotnym, niosą ze sobą potężną ilość wody, co przekłada się na intensywne opady deszczu, a zimą - śniegu.

Zjawisko to jest wynikiem zderzenia ciepłego, wilgotnego powietrza śródziemnomorskiego z zimnym powietrzem polarnym. Kiedy te dwie masy powietrza spotykają się, powstaje front atmosferyczny, który prowadzi do powstania niżu. Ciepłe powietrze, będące lżejsze, unosi się nad zimnym powietrzem, tworząc obszar niskiego ciśnienia. W miarę jak powietrze unosi się i ochładza, wilgoć w nim zawarta kondensuje, tworząc chmury i opady.

W Polsce obecnie obserwujemy warunki typowe dla takich układów - niskie ciśnienie, dużą wilgotność i sporo opadów deszczu. W niektórych rejonach kraju występują nawet duże ulewy. Niestety, prognozy na najbliższe kilka dni nie przewidują większych zmian w pogodzie. Możemy spodziewać się dalszych opadów deszczu i utrzymania się niskiego ciśnienia. Temperatury również powinny pozostać umiarkowane.

W okresie żniw, takie warunki pogodowe mogą utrudniać prace na polach. Częste opady sprzyjają również rozwojowi chorób grzybowych wśród roślin, co może wpływać na plony.

Należy pamiętać, aby zawsze być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe, szczególnie podczas planowania aktywności na świeżym powietrzu. Prognozy pogody są tylko prognozami i rzeczywiste warunki mogą się różnić. W każdej chwili może padać deszcz, a dokładny czas wystąpienia w danym miejscu opadów jest praktycznie nie do przewidzenia.

Czytany 405 razy
Odsłon artykułów:
17518010

Odwiedza nas 398 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…