poniedziałek, 28 sierpień 2023 18:01

Nawałnice: duże zniszczenia, ranni, interwencje i wsparcie dla poszkodowanych

Napisał

Intensywne burze przetoczyły się przez województwo małopolskie i podkarpackie, powodując liczne zniszczenia i wymagając natychmiastowej reakcji służb ratowniczych. Najbardziej dotknięte regiony to powiaty brzeski, tarnowski i dębicki. Wojewoda małopolski i wojewoda podkarpacki podkreślają zaangażowanie służb i informują o dostępnej pomocy dla poszkodowanych.

Województwo małopolskie doświadczyło intensywnych burz, które przyniosły liczne zniszczenia i wymagały natychmiastowych działań służb ratowniczych. Jak podaje urząd wojewódzki, Małopolska w ciągu minionej doby była narażona na dwa fronty atmosferyczne, które przyniosły burze z gradem, wiatrołomy oraz przerwy w dostawie prądu. Największe straty odnotowano w powiecie brzeskim.

Wojewoda małopolski, Łukasz Kmita, podkreśla zaangażowanie służb ratowniczych, dzięki którym nie odnotowano rannych. Straż Pożarna miała półtora tysiąca interwencji, angażując w działania ponad 4800 ratowników z OSP i 650 z PSP. Wśród działań były m.in. dostarczanie agregatów prądotwórczych do miejsc z chorymi na respiratorach.

Energetycy pracowali i wciąż pracują nad przywróceniem prądu dla 22 359 odbiorców. Wojewoda przypomina o dostępnej rządowej pomocy dla poszkodowanych, w tym „szybkich zasiłków” do 6 tys. zł oraz wsparciu na odbudowę.

Tarnowska policja informuje o nawałnicy, która przeszła przez Tarnów i okolice, powodując zniszczenia. W krótkim czasie silny wiatr powalił drzewa na budynki, ogrodzenia i samochody. Tarnowska komenda odnotowała prawie 50 zgłoszeń związanych z wichurą. Strażacy usuwali przewrócone drzewa, wypompowywali wodę i zabezpieczali dachy.

W powiecie tarnowskim strażacy interweniowali ponad 220 razy, z największymi szkodami w gminach Tuchów, Ryglice, Zakliczyn i Ciężkowice. Wiele miejsc w powiecie doświadczyło przerw w dostawie prądu.

Województwo podkarpackie doświadczyło także gwałtownych burz, które spowodowały liczne zniszczenia, w tym zerwanie 80 dachów i przerwy w dostawie prądu dla 78 tys. mieszkańców. Najbardziej dotknięty był powiat dębicki, gdzie uszkodzone zostały wszystkie cztery linie wysokiego napięcia.

Wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania z mediami podkreśliła zaangażowanie służb w likwidację skutków burzy. W akcji usuwania zniszczeń uczestniczyło ponad 2 tys. strażaków, w tym dodatkowe siły z powiatów ościennych. W wyniku silnych podmuchów wiatru pięć osób odniosło obrażenia.

W Dębicy doszło do ewakuacji czterech pacjentów z oddziału intensywnej terapii w miejscowym szpitalu. Wojewoda przypomniała o możliwości uzyskania wsparcia dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych w kwocie 6 tys. zł.

W powiecie dębickim, jak informuje straż państwowa, silna burza przyniosła liczne zgłoszenia o powalonych drzewach i uszkodzonych dachach. Strażacy zarówno z PSP, jak i OSP odnotowali ponad 520 interwencji, wspierani przez strażaków z sąsiednich powiatów. Wiele miejsc nie miało prądu elektrycznego, internetu i dostępu do sieci komórkowych.

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 557 razy
Odsłon artykułów:
17549012

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…