sobota, 29 lipiec 2023 08:09

Nowe karetki dla Małopolski

Napisał

To pojazdy szczególne. Ważą ok. 3 ton. Mają specjalistyczne wyposażenie. Często poruszają się w warunkach jazdy ekstremalnej. Dlatego też znaczny przebieg uzyskują niejednokrotnie w krótkim czasie. Tylko w czerwcu 2023 roku w Małopolsce karetki – bo o nich mowa – przetransportowały do SOR-ów lub Izb Przyjęć prawie 13 tys. pacjentów, a wyjeżdżały prawie 21 tys. razy.

5 nowych karetek

– Dlatego tak ważne jest zapobieganie szybkiemu zużywaniu karetek. Dbamy o to i potwierdzamy tę troskę po raz kolejny. Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafi do Małopolski, co pozwoli na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Dwie z nich wzmocnią Zespoły Ratownictwa Medycznego funkcjonujące przy Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, pozostałe pozwolą wymienić tabor szpitali w Gorlicach, Oświęcimiu i Nowym Targu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Te dobre informacje wojewoda Kmita przedstawił dziś na briefingu prasowym, który odbył się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Ze szczególną uwagą na karetki

Dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz ambulansów wykorzystywanych do transportu sanitarnego/medycznego było realizowane w ostatnim czasie za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego m.in. w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Środki na zakup ambulansów otrzymały m.in.:

- Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie – 655 473,80 zł – zakup dwóch ambulansów transportowych

- Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie – 385 558,77 zł – zakup karetki transportowej

Wojewoda Kmita zawnioskował także o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla powiatu nowotarskiego (w 2023 roku) oraz powiatu brzeskiego (w roku 2022) właśnie na zakup karetki dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Dotacje celowe w wysokości 100 tys. zł na zakup karetek były również przyznawane za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego w roku 2019. Otrzymały je wtedy powiaty: suski (karetka systemowa), wadowicki (karetka systemowa i transportowa), nowosądecki (karetka systemowa), proszowicki (karetka systemowa), limanowski (karetka systemowa), tarnowski (karetka systemowa).

System Państwowego Ratownictwa Medycznego

W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.

W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.

Stawka za dobokaretkę – czyli 24-godzinny dyżur – wynosi 8 852,80 zł w przypadku karetki typu „S” z lekarzem oraz 6 503,20 zł w przypadku karetki typu „P” składającej się z obsługi w postaci ratowników medycznych.

Co istotne – wojewoda koordynuje, monitoruje i nadzoruje działanie ratownictwa medycznego. W ramach planowania i organizowania systemu PRM wojewoda wskazuje miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, opierając się na analizie czasów dojazdu i optymalnym wykorzystaniu możliwości systemu.

– W listopadzie uruchomiliśmy dodatkowy zespół ratownictwa medycznego z Bukownie. W najbliższych miesiącach chcemy także uruchomić podstację na terenie gminy Czernichów, aby maksymalnie skrócić czas dojazdu do osób poszkodowanych w zachodniej części powiatu krakowskiego – przekazuje wojewoda Kmita.

W roku 2022, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na tysiąc ludności w Małopolsce zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy medycznej 72 osobom.

Inf., fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 283 razy
Odsłon artykułów:
17585407

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…