środa, 26 kwiecień 2023 16:32

Bądź w klimacie, zadbaj o czyste powietrze

Napisała

W Skrzyszowie zorganizowany został II Małopolski Dzień dla Klimatu. Współorganizatorem wydarzenia była Gmina Skrzyszów, a do udziału zaproszono Nadleśnictwo Gromnik, które w ramach wydarzenia podarowało 100 sadzonek.

Doradca ds. klimatu i środowiska z Powiatu Tarnowskiego Tomasz Łabędź, wraz z ekodoradczynią z gminy Skrzyszów Anną Sobol, odwiedzili Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy, gdzie przekazali sadzonki drzew uczniom klasy 3. oraz Kołu Gospodyń Wiejskich. Jedno z drzewek wspólnie zasadzono na terenie szkoły. 

Następnie organizatorzy akcji spotkali się z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola Publicznego im. Kapitana Józefa Budzika w Łękawicy. Po krótkiej prelekcji cała grupa udała się na teren przedszkola, by zasadzić drzewka.

Po powrocie do Skrzyszowa, na placu przed Szkołą Podstawową nr 1 odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Doradca ds. klimatu i środowiska Tomasz Łabędź przekazał najważniejsze informacje o zmianach klimatu, ich przyczynach i skutkach oraz sposobach przeciwdziałania tym zmianom. Jednym z takich rozwiązań jest sadzenie drzew, dlatego w ramach akcji mieszkańcy otrzymali sadzonki klonu jawora, buka, dębu, jodły i lipy do posadzenia przy swoich domach. Przedstawiciele Nadleśnictwa Gromnik instruowali o prawidłowym sposobie sadzenia drzew.

W trakcie wydarzenia obecny był Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior, który zasadził wraz z uczniami 4 jodełki dla klimatu na trawniku przy szkole. Wzorowa frekwencja sprawiła, że o godzinie 14 wszystkie sadzonki trafiły do mieszkańców. Dzięki całej akcji na terenie Powiatu Tarnowskiego przybyło 400 nowych drzew! 

Dziękujemy Gminie Skrzyszów za pomoc i organizację II Małopolskiego Dnia dla Klimatu, oraz Nadleśnictwu Gromnik za czynny udział i podarowane sadzonek drzew.

Wydarzenie było częścią kampanii "Sadźmy drzewa dla klimatu!" realizowanego w ramach Projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”, który jest dofinansowany ze środków unijnych Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytany 215 razy
Odsłon artykułów:
17474043

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…