sobota, 04 marzec 2023 14:31

Spotkanie ministra z rolnikami z regionu tarnowskiego

Napisał

Wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się w tarnowskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z rolnikami z naszego regionu. Obecni byli na nim przedstawiciele władz samorządowych powiatu tarnowskiego – starosta Roman Łucarz, przewodniczący rady powiatu Paweł Smoleń, wicestarosta Jacek Hudyma, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach.

Minister Henryk Kowalczyk poinformował, że 15 marca ruszą nabory nowych wniosków o wsparcie dla rolników prowadzących gospodarstwa rolne w ramach nowej perspektywy. Składać będzie można je do 15 maja.

Ponadto, w ramach przyjętego przez rząd i zatwierdzonego przez Komisję Europejską krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, będzie się można ubiegać o dodatkowe płatności związane z ochroną środowiska.

Budżet krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wynosi 25,2 mld euro. Minister apelował zwłaszcza o skorzystanie z dodatkowych dopłat, które nie należą się z automatu. Trzeba przygotować i wdrożyć tzw. ekoschemat. - Będą przeprowadzone szkolenia na szeroką skalę w tym temacie. Doradcy działający w Agencjach Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą też bezpłatnie pomagać w wypełnianiu wniosków – zapewnił Henryk Kowalczyk. – Najprostszy i najłatwiejszy ekoschemat związany jest z rolnictwem węglowym. Jest to plan nawożenia z wapnowaniem, który przekłada się na 300 zł dopłaty do hektara.

Minister przypomniał również, że od 1 marca br. zrównany został sposób waloryzacji emerytur rolniczych z systemem ZUS-owskim. Najniższa emerytura wypłacana z KRUS nie może być teraz mniejsza od najniższej emerytury z ZUS. W 2023 roku jest to nie mniej niż 1588,44 zł. Niedawno weszły też w życie zapisy pozwalające rolnikom na przechodzenie na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa rolnego. – To sprawiedliwość dziejowa. Ubezpieczeni w ZUS mają możliwość pracy będąc na emeryturze i ta emerytura nie była im zabierana, zawieszana. Rolnicy takiej możliwości nie mieli – dodał Henryk Kowalczyk.

Wicepremier wyraził też opinię, że rozwój wsi w ostatnich latach był bardzo dobrze widoczny i to nie tylko dzięki środkom finansowym z unijnego budżetu rolnego, ale rządowym – Funduszu Inwestycji Lokalnych i Funduszu Inwestycji Strategicznych. To było 60 mld zł. Te pieniądze poszły na obszary wiejskie, na rozwój infrastruktury, na mieszkańców wsi.

W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści: Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Piotr Sak, Wiesław Krajewski, przedstawiciele województwa małopolskiego: wicewojewoda Ryszard Pagacz, wicemarszałek Józef Gawron, wiceprzewodniczący sejmiku Wojciech Skruch, a także burmistrzowie i wójtowie z gmin powiatu tarnowskiego, oraz prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów S. A. Henryk Łabędź.

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytany 304 razy
Odsłon artykułów:
17520843

Odwiedza nas 376 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…