czwartek, 05 styczeń 2023 16:37

Bezpieczne ogrzewanie domów

Napisał

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy, apelują o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego. Funkcjonariusze przeprowadzają wspólne działania informacyjno-edukacyjne, związane z zagrożeniami pożarowymi na terenie powiatu dębickiego.

W 2022 roku dębiccy strażacy odnotowali ponad 60 pożarów przewodów kominowych. Ta liczba utrzymuje się na podobnym poziomie od wielu lat. Jest kilka czynników, które wpływają na tak niekorzystną statystykę. Bezpośredni powód interwencji strażaków to brak czyszczenia przewodów kominowych.

Przypominamy, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,

  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Gromadzenie się sadzy w przewodach kominowych jest zjawiskiem naturalnym i nie możemy tego zupełnie wyeliminować, ale mamy wpływ na ilość powstającej sadzy, np. palenie w kotle śmieciami, tworzywami sztucznymi, drewnem o stosunkowo dużej wilgotności prowadzi do osadzania się znacznie większej ilości cząstek sadzy. Przypominamy także że palenie w kotłach odpadami, tworzywami sztucznymi jest prawnie zabronione i grożą za to surowe kary.

Skutkiem pożaru sadzy w przewodzie kominowym może być jego pęknięcie, a przez nieszczelne przewody kominowe migrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe powodując powstawanie pożarów poza kominami, np. na poddaszach. Nawet jeśli nie dojdzie do powstania pożaru z pękniętego przewodu kominowego to z pewnością lokatorzy będą podtruwani dymem, który zawiera bardzo groźny, niewyczuwalny tlenek węgla.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

  • Użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.                                                                                                                                                                                                                                              

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Inf.: Komenda Powiatowa Policji w Dębicy. Opracowanie: bryg. Jacek Pawłowski, KP PSP w Dębicy

Czytany 271 razy
Odsłon artykułów:
17588864

Odwiedza nas 576 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…