sobota, 17 grudzień 2022 08:01

NURD na drogach małopolskich i tarnowskich

Napisał

14 grudnia na terenie Małopolski prowadzone były wojewódzkie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Celem ich było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych, jak również niewłaściwe zachowanie ich oraz kierujących jednośladami na drogach. W ciągu jednodniowych w Małopolsce ujawnionych zostało 1046 wykroczeń, a tarnowscy policjanci ujawnili ich 115.

Najwięcej z nich, tj. 591 wykroczeń dotyczyło nieprawidłowych zachowań kierujących pojazdami wobec pieszych, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. W Tarnowie takich wykroczeń policjanci ruchu drogowego ujawnili 61. Podczas działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 447, a w Tarnowie 43. Najczęstsze wykroczenia pieszych to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle, używania urządzeń elektronicznych podczas przekraczania jezdni. Ponadto policjanci ujawnili 8 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów. W Tarnowie było jedno takie naruszenie.

Policja przypomina wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów drogowych. Okres jesienno–zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od zachowania poszczególnych użytkowników dróg.

Policja przypomina!

Pieszemu zabrania się:
- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przy przekraczaniu jezdni korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji sytuacji na drodze,
-przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o obowiązku posiadania przez osobę pieszą poruszającą się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementu odblaskowego, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest, aby kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych zachował szczególną ostrożność, zmniejszył prędkość oraz ustąpił pierwszeństwa pieszemu zarówno wchodzącemu, jak i znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Kierujący pojazdami podczas trudnych warunków atmosferycznych muszą pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze i poruszaniu się z prędkością bezpieczną, która niejednokrotnie jest niższa niż wskazują znaki i przepisy.

Inf.: Komenda Miejska Policji w Tarnowie

Czytany 176 razy
Odsłon artykułów:
17457049

Odwiedza nas 119 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…