sobota, 27 sierpień 2022 09:34

Gaz Polska-Słowacja w regionie tarnowskim

Napisał

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości uruchomienia połączenia gazowego między Polską a Słowacją w Strachocinie w powiecie sanockim. W wydarzeniu uczestniczył również szef słowackiego rządu Eduard Heger.

Gazociąg ten przebiega m.in. przez gminy: Jodłowa, Pilzno, Skrzyszów.

W ramach uroczystości premierzy symbolicznie uruchomili przesył gazu pomiędzy oboma państwami. Gazociąg stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe, który wzmocni bezpieczeństwo surowcowe Polski i Słowacji.

Strategiczna inwestycja dla bezpieczeństwa surowcowego obu krajów

– Cieszę się, że udało się doprowadzić do końca tę strategiczną inwestycję. Ten gazociąg jest dowodem tego, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo naszych państw – powiedział premier Mateusz Morawiecki. To jednocześnie wielka inwestycja Trójmorza, która w ten sposób konstruuje swoje bezpieczeństwo – podkreślił szef rządu.

Gazociąg stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe i jest jedną z kluczowych inwestycji energetycznych w regionie, która wzmocni bezpieczeństwo surowcowe Polski i Słowacji. To kolejne działanie rządu, którego celem jest rozszerzenie współpracy międzynarodowej w zakresie zabezpieczenia dostępu do surowców. 

Dzięki nowemu połączeniu, Polska zyska także infrastrukturalny dostęp do kolejnych źródeł gazu niezależnych od Rosji, zlokalizowanych na obszarze południowej Europy (za pośrednictwem tamtejszych terminali LNG), Afryki Północnej oraz Kaukazu.  

Dodajmy, że gazociąg Północ-Południe przebiega także przez region tarnowski. Odcinek Strachocina-Pogórska Wola zlokalizowany jest w województwach: podkarpackim i małopolskim. Jego trasa przebiega przez gminy: Sanok, Zarszyn, Haczów, Krosno, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Frysztak, Kołaczyce, Brzostek, Jodłowa, Pilzno, Skrzyszów. W okolicy nitka gazowa jest położona w Dęborzynie, Jaworzu Górnym, Bielowach, Strzegocicach, Słotowej, Zwierniku, Łękach Górnych, Szynwałdzie, Ładnej i Pogórskiej Woli. Budowę na tym odcinku zakończono w 2021 roku.

Podstawowe parametry i opis inwestycji:

  • gazociąg wysokiego ciśnienia
  • średnica: 1000 mm
  • ciśnienie robocze: 8,4 MPa
  • długość: ok. 97 km

Prace na tym odcinku rozpoczęły się w 2019 roku. Więcej: Gazociąg w budowie

Nowa siedziba tarnowskiego oddziału GAZ-SYSTEM otwarta została w Pogórskiej Woli w gminie Skrzyszów także w 2019 roku. Więcej: Gaz-System ma siedzibę w Pogórskiej Woli

Inf.: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, www.gaz-system.pl, własne

Fot.: zdjęcie archiwalne

Czytany 374 razy
Odsłon artykułów:
17025514

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…