czwartek, 14 lipiec 2022 13:40

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z nowoczesną bazą w Kokotowie

Napisała

750 m² powierzchni, w tym pomieszczenia dla załogi oraz hangar, pomieszczenia operacyjne, magazyny medyczne – tak prezentuje się w skrócie nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która znajduje się na 2 hektarowej działce w Kokotowie. W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczyli m.in. Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciele władz i instytucji lokalnych.

- Dzisiejszy dzień to zwieńczenie wielu prac i szeregu działań, które ze względu na swoją naturę były nieco mniej widoczne. Mam tu na myśli chociażby udział Skarbu Państwa w pozyskaniu działek pod nową bazę dla LPR-u, ale także liczne rozmowy i starania, by mógł powstać most na Serafie, przez który dowożone jest m.in. paliwo dla śmigłowca. Synergia współdziałania wielu podmiotów doprowadziła do zakończenia tej niezwykle potrzebnej inwestycji. Dzięki niej Małopolanie mogą czuć się zaopiekowani, bo wiedzą, że przez całą dobę w pogotowiu czuwa załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

HEMS osiadł w Kokotowie

Pierwotnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe stacjonowało w Balicach. Z uwagi na rozbudowę lotniska, a także rosnące potrzeby LPR-u, konieczne było wyznaczenie nowego miejsca stacjonowania. (Szerzej o historii powstania nowej bazy pisaliśmy tu: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=13075).

Szczególnie newralgicznym elementem dla możliwości funkcjonowania bazy HEMS w Kokotowie okazał się most na rzece Serafie. Istniejący obiekt mostowy był w złym stanie i nie spełniał wymogów dla zapewnienia chociażby dostaw paliwa dla stacjonującego w bazie śmigłowca.

Na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, premier Mateusz Morawiecki przyznał środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla gminy Wieliczka, na dofinansowanie zadania pn. „Budowa obiektu mostowego na rzece Serafa w ciągu dróg gminnych w miejscowości Kokotów”.

- Ta inwestycja była kluczową z punktu widzenia zadania dotyczącego budowy bazy dla LPR w Kokotowie. Co więcej, nowa infrastruktura mostowa jest silnym wsparciem dla terenów inwestycyjnych znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie, a tym samym impulsem napędzającym rozwój społeczno-gospodarczy gminy. Serdecznie dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przychylność i przekazanie ponad 2,5 mln zł, dzięki którym to zadanie mogło stać się faktem – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.   

Najnowocześniejsza w Polsce

Budowa nowej bazy HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service, pol. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) – trwała dwa lata. Pierwsze prace budowalne ruszyły pod koniec 2020 r. Koszt budowy wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej wyniósł 9,5 mln zł. Inwestycję sfinansowano z budżetu państwa (w tym środki z Ministerstwa Obrony Narodowej).

W ramach inwestycji wybudowano obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem o łącznej powierzchni prawie 750 m2. Przygotowano także strefę końcowego podejścia i startu śmigłowca (FATO - Final Approach and Takeoff Area) oraz drogę dojazdową. W otoczeniu bazy powstały również: stacja paliw, miejsca postoju śmigłowca, drogi dojazdowe i chodniki, a całość ogrodzono.

W budynku znajdują się m.in. pomieszczenia operacyjne i socjalne oraz magazyny medyczne i techniczne. Ich rozlokowanie zaplanowano tak, by załoga mogła jak najszybciej odtworzyć gotowość do kolejnej misji. Sam śmigłowiec umieszczono zaś na specjalnej platformie elektronicznej, dzięki czemu możliwe jest jego szybkie i bezpieczne przemieszczenie bez konieczności użytkowania ciągnika.

Wszystko po to, by załoga mogła jak najszybciej zareagować na wezwanie.

- Czas jest z pewnością jednym z najtrudniejszych przeciwników, z jakimi mierzą się medycy w przypadku zdarzeń masowych czy wypadków komunikacyjnych. Stąd tak olbrzymie znaczenie ma to, jak szybko  pomoc dotrze na miejsce. Możliwości Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w tym zakresie są nie do przecenienia. To ważne, że nowa baza zapewnia minimalizację czasu niezbędnego do przygotowania się załogi do wylotu na miejsce zdarzenia. To także doskonały przykład tego, jak osiągnięcia techniki działają w służbie człowiekowi. Baza w Kokotowie jest aktualnie najnowocześniejszą w Polsce – mówi wojewoda Łukasz Kmita.  

Część aktualnego wyposażenia bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w tym między innymi przesuwnica dla śmigłowca, przeniesiona została z bazy w Balicach, po uprzedniej modernizacji.

Pomoc, która przychodzi z nieba

HEMS to zespół, który jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia. Dzięki wyposażeniu zbliżonemu do tego posiadanego przez karetkę ratunkową możliwe jest prowadzenie wszelkich procedur z zakresu przedszpitalnej medycyny ratunkowej i czynności krytycznych jak np. resuscytacja krążeniowa.

Wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań, a także pomoc ich ofiarom to podstawowe zadanie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Zalicza się do nich także transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport do Polski obywateli naszego kraju, ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza naszą ojczyzną.

Nowoczesny śmigłowiec jest w stanie dolecieć do miejsca wypadku oddalonego o 60 km w ciągu kilkunastu minut. Wpływ na czas dotarcia mają warunki atmosferyczne, w tym zwłaszcza wiatr.

Aktualnie śmigłowce LPR stacjonują w 21 bazach stałych rozmieszczonych w całej Polsce oraz jednej bazie sezonowej w Koszalinie, która uruchamiana jest w czasie letnich wakacji.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oddział w Krakowie w 2021 roku uczestniczyło w około 850 misjach. Od początku tego roku natomiast takich zadań było już 410.

Inf.fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 428 razy
Odsłon artykułów:
17013908

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…