czwartek, 30 czerwiec 2022 20:34

107 urodziny pani Michaliny Tyrki

Napisał

Mieszkanka Poręby Radlnej Michalina Tyrka ma 107 lat i jest najstarszą osobą w okolicy i regionie.

Pani Michalina urodziła się 29 czerwca 1915 roku, zatem w tym roku skończyła 107 lat! Była jedną z dziesięciorga rodzeństwa, a całe swoje życie związała z wsią Poręba Radlna. Jej głównym zajęciem było prowadzenie gospodarstwa rolnego. Wśród najważniejszych codziennych czynności znajdowały się więc choćby praca w polu czy hodowla zwierząt. Nestorka Gminy Tarnów dbała także o wychowanie dzieci. Pani Michalina miała ich sześcioro – trzech synów i trzy córki.

Ojciec jubilatki był bardzo szanowanym człowiekiem w Porębie Radlnej, co zaowocowało tym, że przez trzy kadencje piastował urząd wójta wsi. Matka natomiast poświęciła się trosce o gospodarstwo domowe.

Pani Michalina z racji swojego wieku przeżyła wiele wydarzeń historycznych. W jej pamięci najbardziej tkwi dramat II wojny światowej.

Co ciekawe, recepta mieszkanki Poręba Radlnej na niespotykaną długowieczność tkwi m. in. w diecie. Pani Michalina unikała spożywania tłustych potraw. Opierała się na prostych i chudych produktach, które spożywała w małych porcjach. Oczywiście, w jej życiu nie brakowało wysiłku fizycznego, który był determinowany poprzez pracę w gospodarstwie rolnym.

Z okazji urodzin życzenia jubilatce złożyli wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, radny Gminy Tarnów Jan Skórka oraz sołtys wsi Wojciech Hońdo.

Oprócz pani Michaliny Tyrki na dzień dzisiejszy Gminę Tarnów zamieszkuje jeszcze dwóch stulatków: Janina Maria Strojny ze Zbylitowskiej Góry oraz Stanisław Zborowski z Tarnowca.

Inf.: Urząd Gminy Tarnów

Czytany 310 razy
Odsłon artykułów:
17025530

Odwiedza nas 318 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…