środa, 13 marzec 2019 20:07

Filmowa lekcja o Żołnierzach Niezłomnych

Napisał

W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie oraz w Kinie „Promień” w Tuchowie zorganizowane zostały pokazy filmu „Wyklęty” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego. 

Akcję zorganizował Zarząd Powiatu Tarnowskiego. W sumie film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego z 2017 roku miało okazję zobaczyć blisko 900 uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego.

Historia Żołnierzy Niezłomnych wciąż jest mało znaną kartą dziejów Polski, zwłaszcza dla młodych ludzi. Chcemy wypełnić tą lukę. Mając już możliwość korzystania z propozycji ciekawych filmów historycznych, jakie wyprodukowała kinematografia polska w ostatnich latach, korzystamy z tej możliwości, aby w ciekawy i przystępny, a jednocześnie bardzo sugestywny i emocjonalny sposób, przybliżyć naszej młodzieży losy Żołnierzy Wyklętych - tłumaczy Tomasz Stelmach, Członek Zarządu Powiatu.

Akcja filmu „Wyklęty” toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40-tych. Bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera filmu oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka. W filmie wystąpił także Marcin Kwaśny, który wcielił się w dowódcę oddziału o pseudonimie „Wiktor”.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego w Tarnowie

Czytany 925 razy
Odsłon artykułów:
17511599

Odwiedza nas 396 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…