piątek, 01 marzec 2019 10:42

Medal dla Janiny Wierzbickiej-Kopeć

Napisała

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła Janinie Wierzbickiej-Kopeć Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości jest polską odznaką okolicznościową ustanowioną uchwałą Rady Ministrów z 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. 

Janina Wierzbicka-Kopeć (z d. Flak) była żołnierzem AK (ps. „Roza”, „Osa”), łączniczką inspektora rzeszowskiego kpt. Łukasza Cieplińskiego.Od 1970 r. pracowała w Oddziale  PTTK w Rzeszowie. Była organizatorką wydarzeń turystycznych, rajdów i zlotów w okresie, kiedy rzeszowski Oddział PTTK  skupiał środowisko byłych żołnierzy i rodzin żołnierzy Armii Krajowej. Od 1980 r. była przewodniczącą koła NSZZ „Solidarność” w Oddziale PTTK w Rzeszowie. Od 1990 r. aktywna działaczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była jedną z pierwszych członkiń tej organizacji w Rzeszowie (Koło nr 1). Bierze udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną i studentami, z którym dzieli się swoją wiedzą na temat Armii Krajowej i konspiracji antykomunistycznej.

Dodajmy, że Płk Łukasz Ciepliński był jednym z najbardziej znanych i zasłużonych żołnierzy niezłomnych walczących z rosyjskim okupantem w Polsce. Działał m.in. na ziemi dębickiej. Po ujęciu był okrutnie więziony i sądzony w Warszawie pod nadzorem stalinowskiej NKWD. Łukasz Ciepliński został zabity strzałem w tył głowy. Miejsce pochówku Łukasza Cieplińskiego nie jest znane.

Czytaj także: Męczennicy z Karwodrzy, WiN w RyglicachŻołnierze niezłomni regionu tarnowskiego

Czytany 1118 razy
Odsłon artykułów:
17518078

Odwiedza nas 215 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…