czwartek, 07 luty 2019 10:53

Święty Walenty - Tradycje Lubeckie. Sercem Gotowane

Napisał

W Lubczy odbędzie się piętnasta edycja wydarzenia pn. "Święty Walenty - tradycje lubeckie". W tym roku towarzyszyć mu będzie ogólnopolski konkurs na tradycyjną potrawę.

W Lubczy znajdującej się na terenie Gminy Ryglice na stałe wpisało się w krajobraz kulturowy cykliczne wydarzenie pn. "Święty Walenty - tradycje lubeckie". W tym roku będzie to jubileuszowa, piętnasta edycja. Impreza nawiązuje do lokalnego święta religijnego i starego zwyczaju. Każdego roku, 14 lutego w Lubczy ma miejsce odpust ku czci św. Walentego. Jego kult trwa tu przynajmniej od XVII wieku. 

W tym roku, 14 lutego, w dzień św. Walentego będą sprawowane Msze św. odpustowe oraz odbędzie się koncert organowy w kościele parafialnym w Lubczy. Później zaplanowana jest degustacja zupy z lubczykiem.

16 lutego do Lubczy przybędą przedstawiciele z różnych zakątków Polski:

Krasnystaw, woj. lubelskie
Sejny, woj. podlaskie
Somonino, woj. pomorskie
Jodłowa, woj. podkarpackie

Do konkursu na najlepszą potrawę "Sercem gotowane" przystąpią zaproszone delegacje z czterech województw oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Zalasowej i Lubczy.

Nie zabraknie muzyki ludowej z różnych regionów Polski oraz innych atrakcji. 

Ważnym punktem spotkania będzie podpisanie porozumienia o dalszej współpracy polegającej m.in. na wymianie kulturowej pomiędzy pięcioma gminami.

Wydarzenie w Lubczy ma wsparcie i patronat wielu instytucji państwowych, samorządowych i mediów.

Wydarzenie na Facebooku

Ogłoszenie: W związku z żałobą narodową, decyzją burmistrza Ryglic, w czasie wydarzenia "Święty Walenty - Tradycje Lubeckie. Sercem Gotowane" zostały odwołane występy zespołów ludowych na scenie. Blok programu związany z "Ogólnopolskim konkursem na potrawę regionalną" nie ulega zmianom.

Patronat medialny: Ryglice-okolice.pl

Czytany 3651 razy
Odsłon artykułów:
17461580

Odwiedza nas 294 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…