niedziela, 21 luty 2016 00:00

Spotkanie u źródeł Rabacji

Napisał

20 lutego w Siedliskach-Bogusz miało miejsce spotkanie poświęcone Rabacji Galicyjskiej. Zaprezentowano tam film, odbyły się wykłady, dyskusja.

Współorganizatorem konferencji "Rabacja. Pamięć i przesłanie" był społecznik Kamil Gleń z Grudnej oraz pasjonat historii Grzegorz Kita z Jodłowej, który moderował przebieg spotkania.

Wśród prelegentów znaleźli się: Stefan Bartnik, który mówił o rabacji w literaturze, ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykładem o przebiegu rabacji w okolicach ówczesnego powiatu tarnowskiego i jasielskiego, dr Tomasz Szubert, który zaprezentował postać Jakuba Szeli oraz dr Robert Borkowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na konferencję naukową z okazji 170-tej rocznicy rabacji galicyjskiej, zorganizowanej przez gminę Brzostek w Zespole Szkół w Siedliskach-Bogusz, przybył m.in. pochodzący z Jodłowej poseł Jan Warzecha oraz burmistrz Brzostku Wojciech Staniszewski. Na sali, wśród wielu zgromadzonych osób, znaleźli się także potomkowie tych, którzy czynnie uczestniczyli w wydarzeniach w 1846 roku. 

"Rzeź Galicyjska" miała miejsce w 1846 roku. Inspiratorami mordów byli zaborcy austriaccy, którzy chcieli zapobiec wybuchowi narodowego powstania zwróconego przeciw nim. Rabacja objęła zachodnią Galicję od Przemyśla po Bochnię. Zginęło ponad tysiąc osób, w tym właściciele wsi, kobiety, dzieci, księża.

To właśnie w Siedliskach-Bogusz rozpoczęły się tamte tragiczne wydarzenia. Kilkadziesiąt lat wcześniej rodzina Boguszów stała się właścicielem Siedlisk i Smarzowej (dzis. Smarżowa). Narastający konflikt z uciskanymi chłopami doprowadził po latach do krwawej rzezi. Jakub Szela, najbardziej znany przywódca powstania, był chłopem ze Smarżowej, który wraz z grupą uzbrojonych chłopów rozprawił się z panem. Po stłumieniu powstania wojska austriackie błyskawicznie spacyfikowały powstańców. Szela został internowany, a następnie przesiedlony, gdzie otrzymał duży skrawek ziemi. Jako Upiór pojawił się w "Weselu" Wyspiańskiego.

W Siedliskach-Bogusz znajdują się do dziś pozostałości po dworze z XVIII wieku. W sąsiednim Brzostku postawiono dwa lata temu pomnik upamiętniający wydarzenia sprzed blisko dwóch stuleci.

Obchody rocznicy rzezi galicyjskiej będą miały miejsce także w najbliższą środę w Tarnowie. Odbędzie się tu Msza św. i konferencja pt. "Myśmy wszystko zapomnieli..." Więcej: 
170. rocznica rabacji


Galeria zdjęć

Fot. Poseł Jan Warzecha

Czytany 3857 razy
Odsłon artykułów:
17462013

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…