sobota, 02 styczeń 2016 01:00

Jak gminy informują mieszkańców? Ranking

Napisał

Jak samorządy lokalne informują swoich mieszkańców? Czy gminy podają na bieżąco informacje w Biuletynie Informacji Publicznej? Czy znajdziemy w nich podjęte przez radnych najnowsze uchwały?

W niniejszym portalu często wykorzystuje się informacje zawarte w BIPie np. dla sporządzenia rankingów. Dwa lata temu sprawdziliśmy pod tym względem kilka gmin. Czytaj: Częstotliwość publikacji w BIP- gminy nierychliwe. Obecnie znów przyglądnęliśmy się publikacjom zawartym w BIP.

Sprawdzonych zostało 21 jednostek samorządowych w regionie tarnowskim. Zdecydowana większość gmin informuje o swoich działaniach na bieżąco, np. podjęte w ciągu ostatniego miesiąca uchwały zamieściła co trzecia gmina: Brzostek, Pilzno, gmina Tarnów, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski, Zakliczyn, Ciężkowice, Wierzchosławice.

Zdecydowana większość gmin (2/3) podała uchwały z ostatnich dwóch miesięcy.

Dwie gminy regionu z publikacjami zwlekają: Wietrzychowice pokazały do tej pory dokumenty z lipca, a gmina Ryglice sprzed pół roku - maj 2015.

Do Urzędu Miejskiego w Ryglicach skierowaliśmy pytanie w tej sprawie. 14 grudnia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zostało wysłane zapytanie o to, czy będą uzupełnione uchwały rady gminy w Biuletynie Informacji Publicznej i kiedy ewentualnie to nastąpi. Pytanie zostało powtórzone kilkakrotnie poprzez formularz dostępny na stronie Urzędu Miejskiego ryglice.pl oraz z innych adresów nadawcy, tak, aby upewnić się, że któraś z dróg np. nie jest zablokowana. O brak odpowiedzi drogą E-mail oraz budzący wątpliwości brak tzw. potwierdzenia przeczytania, zapytany został burmistrz oraz wiceburmistrz gminy, która potwierdziła, że powyższy adres jest aktualny. Z kolei 18 grudnia nastąpiła odpowiedź na jeden z adresów nadawcy, w którym czytamy m.in., że BIP UM Ryglice będzie uzupełniany w najbliższym czasie. Podpisał się Łukasz Gawron z działu promocji gminy. Upłynęło 15 dni i wciąż jednak nie ma dokonanych uzupełnień.

Aktualizacja artykułu z dn. 04.01.2016: W dniu 4 stycznia 2015 r. Urząd Miejski w Ryglicach zamieścił uchwały rady gminy podjęte do dnia 27 listopada 2015 w Biuletynie Informacji Publicznej. Adres strony: bip.malopolska.pl/umryglice

Ranking częstotliwości publikowania w BIP uchwał rad gmin w regionie tarnowskim 

Brzostek 30 grudnia

Pilzno 29 grudnia

gm. wiejska Tarnów 29 grudnia

Szerzyny 21 grudnia

Rzepiennik Strzyżewski 18 grudnia

Powiat tarnowski 15 grudnia

Zakliczyn 15 grudnia

Ciężkowice 3 grudnia

Wierzchosławice 1 grudnia

Radłów 30 listopada

Wojnicz 30 listopada

Brzyska 30 listopada

Pleśna 27 listopada

Skołyszyn 26 listopada

Żabno 26 listopada

miasto Tarnów 26 listopada

Tuchów 25 listopada

Lisia Góra 19 listopada

Skrzyszów 19 listopada

Gromnik 29 października

Jodłowa 29 października

Wietrzychowice 15 lipca

Ryglice 29 maja

Obok nazwy gminy podana została data ostatnich opublikowanych uchwał.

Jednostki samorządowe o swoich działaniach informują mieszkańców za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej. W BIPie znajdują się np. podjęte przez radnych uchwały. Obywatele zgodnie z prawem muszą mieć możliwość wglądu do podejmowanych decyzji przez władze publiczne i podmioty wykonujące zadania publiczne. BIP jest sposobem przekazu tych informacji za pomocą drogi elektronicznej i umożliwia to w jeden z najszybszych sposobów. Informacje publiczne powinny być zatem udostępniane na bieżąco, tak aby obywatele mieli wgląd do działań i śledzić ich przebieg.

W niniejszym portalu wykorzystuje się wielokrotnie informacje zawarte w Biuletynie. BIP jest jednym z ważniejszych źródeł dostępu do informacji. W przypadku braku aktualnych danych, trzeba sięgać po inne sposoby, jak np. wniosek o udostępnienie informacji skierowany do danego urzędu.

Czytany 2358 razy
Odsłon artykułów:
17521051

Odwiedza nas 143 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…