poniedziałek, 05 październik 2015 02:00

Winobranie w Piwnicach Antoniego

Napisał

W Otwartych Wrotach Piwnic Antoniego w Woli Lubeckiej miało miejsce kolejne Winobranie. Tej wyjątkowej imprezie towarzyszyła słoneczna pogoda, spore zainteresowanie winoroślą i winem oraz dźwięki muzyki ludowej.

W niedzielę 4 października do winnicy u podnóża góry Kokocz przybyło dziesiątki osób - znawców i smakoszy wina oraz zainteresowanych uprawą winorośli i wytwarzaniem wina.

Przy pięknej pogodzie odbył się najpierw spacer informacyjny po winnicy. Przybyłych gości oprowadzał gospodarz plantacji u stóp Kokocza Antoni Marcinek oraz Bartosz Wilczyński znany i ceniony w Polsce znawca produktów lokalnych. Prosto z krzewu smakowano poszczególne gatunki winogron.

Później przyszedł czas na degustację wina. Szczegółowo analizowano bukiety napojów winnych i degustowano wiele gatunków win. Zaprezentowano także miody i inne smakołyki własnej produkcji.

 Gościom przybyłym do Piwnic Antoniego towarzyszył zespół ludowy W Kuźni u Kowala, który zaprezentował przede wszystkim piosenki o winie.

Piwnice Antoniego to rodzinna winnica Danuty, Antoniego i Damiana Marcinków, położona u stóp owianej legendami góry Kokocz. Antoni Marcinek pochodzi z Lubczy, mieszka w Wieliczce i co raz częściej zagląda do Woli Lubeckiej, gdzie, jak mówi, czas emerytury będzie spędzał razem z rodziną i winnicą w swoim gospodarstwie agroturystycznym. Był wychowawcą i nauczycielem historii w pogotowiu opiekuńczym w Krakowie. Później prowadził działalność gospodarczą – zajmował się wydawnictwami, poligrafią, fotografią a ostatnio działalnością budowlaną. Wydawał m.in. katalogi oraz pomoce dydaktyczne, które otrzymały certyfikat ministerstwa. Z jego inicjatywy i pomocy wydawniczej powstała praca zbiorowa "Lubcza dawniej i dziś. 800-lecie wsi". Największą pasją Antoniego Marcinka jest winiarstwo. Brał ostatnio udział w wielu wydarzeniach agroturystycznych, kulinarnych i związanych z winem, oraz zdobył uznanie winologów i smakoszy tego trunku. Potrafi nie tylko posadzić odpowiednią winorośl w kawałku pola, wydobyć z niej najlepszy napój, ale także zaszczepić innych, jeśli już nie samą pasją, to przynajmniej zainteresowaniem do wina. O rzadkiej w Polsce profesji, twórca Piwnic, opowiadać może całymi godzinami.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Patronat medialny - Lokalny portal informacyjny Ryglice-okolice.pl

Czytany 3452 razy
Odsłon artykułów:
17605670

Odwiedza nas 212 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…