środa, 04 luty 2015 01:00

Większy kontrakt na specjalistykę

Napisał

Dobra informacja dla pacjentów korzystających z wizyt w gabinetach specjalistów Centrum Zdrowia Tuchów.

Tegoroczne nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia związane z finansowaniem tych świadczeń będą wyższe o około 4 %. Jak wynika z wysokości kontraktów o 1 % wzrośnie też liczba świadczeń udzielonych z zakresu rehabilitacji.W sumie pacjenci mogą korzystać z 35 specjalistycznych poradni Centrum Zdrowia Tuchów.
- Prócz świadczeń stomatologicznych największą popularnością cieszą się poradnie: kardiologiczna, chirurgii urazowo-ortopedycznej i chirurgii naczyniowej. Cieszymy się, że nieco wyższe kontrakty w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pozwolą nam w lepszym stopniu zaspokoić potrzeby pacjentów - mówi kierownik Przychodni CZT Magdalena Gębica.

Na nieco mniejszym poziomie niż w roku ubiegłym NFZ będzie finansował niektóre świadczenia szpitalne. Pacjentki, które zdecydują się na wybranie Tuchowa jako miejsca urodzin swojego dziecka nie mają jednak powodów do niepokoju. Zarówno w zakresie porodów, jak i opieki nad noworodkami nie obowiązują limity świadczeń. Zmniejszył się natomiast - o 3,5 % - kontakt związany z finansowaniem porad udzielnych w Dziennym Oddziale Psychiatrii Ośrodka Psychoterapii. Oddział ten przyjmuje dorosłych pacjentów z różnymi problemami zdrowotnymi, od zaburzeń depresyjnych i nerwicowych przez zaburzenia osobowości po chorych psychiatrycznie np. na schizofrenię.Na poziomie kontraktu ubiegłorocznego utrzymane zostały nakłady na programy profilaktyczne. Dotyczy to między innymi cieszącego się dużą popularnością programu profilaktyki raka piersi. Na pierwszym w regionie tarnowskim cyfrowym mammografie od lipca ubiegłego roku przebadało się już blisko 1600 pań. Kobiety w wieku pomiędzy 50. i 69. rokiem życia mogą się rejestrować telefonując na numer 14 65 35 250. Mogą też telefonować pod numer 604 430 775 do indywidualnego koordynatora programu. Tę funkcję pełni Katarzyna Kosiba – Zając. Szczegółowo wyjaśni ona wszystkim zainteresowanym paniom rodzaj oraz zakres badania, opowie jak się do niego przygotować, a także dobierze dogodny dla każdej pacjentki termin wykonania mammografii. Warto wykonać to badanie, aby upewnić się o swoim zdrowiu, zapobiegać chorobie, zmniejszać ryzyko jej wystąpienia lub też wykrycia w zaawansowanym stadium, kiedy leczenie jest znacznie mniej skuteczne.

Coraz większą popularnością cieszy się także program profilaktyki raka szyjki macicy. Schorzenie stanowi blisko 5 % chorób nowotworowych kobiet w Polsce. Przeprowadzenie przesiewowych badań cytologicznych pozwala na wykrycie nawet zmian przedrakowych. Wśród czynników sprzyjających rozwojowi choroby są m. in.: infekcja wirusem brodawczaka o wysokim potencjale onkogennym (HR HPV), przyjmowanie leków immunosupresyjnych i wiek. Zachorowalność rośnie z upływem lat, a szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Program profilaktyczny jest skierowany do pań w

Czytany 1657 razy
Odsłon artykułów:
17518009

Odwiedza nas 365 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…