sobota, 30 marzec 2024 10:42

Pamięć o ks. Janie Czubie – Męczenniku z Diecezji Tarnowskiej

Napisał

Diecezja tarnowska oddaje hołd ks. Janowi Czubie, misjonarzowi, którego niezłomna wiara i oddanie zostały przypieczętowane męczeństwem w Kongo. Jego życie i śmierć, wraz z innymi męczennikami z diecezji, stanowią inspirację dla wiernych na całym świecie.

Diecezja tarnowska upamiętnia pochodzącego ze Słotowej, ks. Jana Czubę, misjonarza zamordowanego w Kongo, którego życie i śmierć są świadectwem głębokiej wiary i poświęcenia.

24 marca, w Kościele obchodzony był Dzień Misjonarzy Męczenników, podczas którego diecezja tarnowska szczególnie wspomina swoich czterech męczenników: ks. Jana Czubę, siostrę Czesławę Lorek, kleryka Roberta Gucwę i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Ks. Jan Czuba, misjonarz zamordowany w 1998 r. w Kongo, zostaje upamiętniony w diecezji tarnowskiej, która rozpoczyna proces jego beatyfikacyjny. Śmierć ks. Czuby przynosi owoce także wśród jego rodziny, inspirując bratanka, ks. Sławomira Czubę, do podjęcia własnej drogi kapłańskiej, obecnie jako duszpasterza w Norwegii.

W ostatnim liście, napisanym tuż przed śmiercią, ks. Czuba wyrażał swoje obawy i niepokój związany z wojną oraz swoją determinację, by pozostać ze swoimi wiernymi do końca, podkreślając trwanie parafii mimo trudności.

Ta pamięć o ks. Jana Czubie i jego poświęceniu jest nie tylko lokalnym dziedzictwem diecezji tarnowskiej, ale stanowi również inspirację dla katolików w Polsce i na świecie, podkreślając znaczenie misji i gotowości do największego poświęcenia w służbie Bogu i ludziom. Jego historia oraz historie innych męczenników z tarnowskiej diecezji, jak siostra Czesława Lorek, kleryk Robert Gucwa i bł. o. Zbigniew Strzałkowski, przypominają o kosztach, jakie niosą ze sobą wiara i wierność chrześcijańskim wartościom.

Fot.: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji - misje.pl

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.

Czytany 304 razy
Odsłon artykułów:
17602251

Odwiedza nas 557 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…