poniedziałek, 16 październik 2023 20:58

Posłowie regionu podkarpackiego: Zwycięzcy w głosowaniu do Sejmu RP Okręg nr 23

Napisał

W wyborach parlamentarnych mieszkańcy okręgu wyborczego nr 23, skupiającego część województwa podkarpackiego, wybrali swoich reprezentantów w Sejmie, przyznając dominującą większość Komitetowi Wyborczemu Prawo i Sprawiedliwość. Z ogromnym poparciem, partia ta zgromadziła 51,60% głosów

Posłowie z okręgu nr 23:

  • z listy KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ (PiS): Zbigniew Ziobro, Ewa Leniart, Rafał Weber, Marcin Warchoł, Zbigniew Chmielowiec, Krzysztof Sobolewski, Fryderyk Kapinos, Kazimierz Gołojuch, Jan Warzecha
  • z listy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI: Paweł Kowal, Krystyna Skowrońska, Zdzisław Gawlik
  • z listy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE: Adam Dziedzic, Elżbieta Burkiewicz
  • z listy KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ: Jerzy Braun

To już jest pewne, że poniższe pełne dane z regionu, dotyczące oddanych głosów na poszczególne partie, przełożą się na ogólnopolski wynik zgodnie z przyjętym w Polsce systemem D'Hondta. W tym okręgu wyborczym do zdobycia jest piętnaście mandatów.

Oto zestawienie wyników wyborów z podziałem na komitety wyborcze wraz z liczbą zdobytych głosów i odpowiadającym im procentem:

  1. KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

    • Liczba głosów: 347 688
    • Procent głosów: 51,60%
  2. KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

    • Liczba głosów: 119 259
    • Procent głosów: 17,70%
  3. KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

    • Liczba głosów: 83 676
    • Procent głosów: 12,42%
  4. KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

    • Liczba głosów: 63 854
    • Procent głosów: 9,48%
  5. KOMITET WYBORCZY NOWA LEWICA

    • Liczba głosów: 32 828
    • Procent głosów: 4,87%
  6. KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA

    • Liczba głosów: 16 169
    • Procent głosów: 2,40%
  7. KOMITET WYBORCZY BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

    • Liczba głosów: 10 302
    • Procent głosów: 1,53%

Warto podkreślić, że najwięcej głosów zdobyli poniżej wymienieni kandydaci, a więc potencjalnie większość z nich zdobędzie mandaty poselskie (15 w tym okręgu) i będzie reprezentowało powiat dębicki w parlamencie. Na liście znaleźli się m.in. znani w Polsce politycy jak np. Ziobro, Braun, czy Kowal. Oto pierwsza dwudziestka:

  1. ZIOBRO Zbigniew Tadeusz (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 74 592 głosy
  2. KOWAL Paweł Robert (KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI) - 63 534 głosy
  3. LENIART Ewa Maria (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 38 795 głosy
  4. WEBER Rafał (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 31 349 głosy
  5. BRAUN Grzegorz Michał (KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ) - 26 895 głosy
  6. WARCHOŁ Marcin Józef (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 26 750 głosy
  7. DZIEDZIC Adam (KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI) - 24 304 głosy
  8. CHMIELOWIEC Zbigniew Michał (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 18 574 głosy
  9. SOBOLEWSKI Krzysztof (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 18 390 głosy
  10. KAPINOS Fryderyk Sylwester (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 18 065 głosy
  11. SKOWROŃSKA Krystyna (KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI) - 14 901 głosy
  12. GOŁOJUCH Kazimierz Edward (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 14 216 głosy
  13. WARZECHA Jan Marek (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 14 023 głosy
  14. CHĘCIEK Piotr Paweł (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 12 105 głosy
  15. PAUL Jerzy Stanisław (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) - 11 679 głosy
  16. BURKIEWICZ Elżbieta Jolanta (KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI) - 11 582 głosy
  17. BUCZEK Tomasz Wojciech (KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ) - 11 341 głosy
  18. BUŻ Wiesław (KW NOWA LEWICA) - 8 844 głosy
  19. PAWLAK-KAMIŃSKA Patrycja Izabela (KW NOWA LEWICA) - 7 737 głosy
  20. GAWLIK Zdzisław (KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI) - 7 054 głosy

Wybrani posłowie:

Z listy KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ (PiS): Zbigniew Ziobro, Ewa Leniart, Rafał Weber, Marcin Warchoł, Zbigniew Chmielowiec, Krzysztof Sobolewski, Fryderyk Kapinos, Kazimierz Gołojuch, Jan Warzecha.

Z listy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI: Paweł Kowal, Krystyna Skowrońska, Zdzisław Gawlik.

Z listy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE: Adam Dziedzic, Elżbieta Burkiewicz.

Z listy KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ: Jerzy Braun.

Zobacz także: 

Kandydaci do Sejmu - okręg nr 23 i kandydaci do Senatu - okręg 55 obejmujący m.in. powiat dębicki

Wyniki i frekwencja w referendum ogólnokrajowym 2023 

Posłowie regionu tarnowskiego: Zwycięzcy w głosowaniu do Sejmu RP Okręg nr 15

Reprezentanci PiS ponownie w Senacie: Kazimierz Wiatr i Zdzisław Pupa zdecydowanie zwyciężyli

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023 w regionie tarnowskim: Na czele PiS, dalej Hołownia, KO i Konfederacja 

Frekwencja w wyborach parlamentarnych 2023: Region tarnowski

Wyniki w wyborach parlamentarnych 2023 według komitetów wyborczych

Czytany 1248 razy
Odsłon artykułów:
17463379

Odwiedza nas 151 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…