piątek, 25 sierpień 2023 16:49

Uwaga na Legionellę! Ważny komunikat od PPIS w Dębicy

Napisał

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zakażenia bakterią Legionella pneumophila. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dębicy wydał ważny komunikat dotyczący ryzyka jej występowania oraz zaleceń dotyczących zapobiegania.

W związku z przypadkami zakażenia bakterią Legionella pneumophila PPIS informuje o ryzyku jej występowania w instalacjach wodnych i klimatyzacyjnych. Legionella powoduje chorobę legionistów - zapalenie płuc oraz łagodniejszą formę - gorączkę. Bakteria jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Rozwija się w wodzie o temperaturze 25-45°C, ale ryzyko jest większe przy wyższych temperaturach. Choroba nie przenosi się przez picie wody ani z osoby na osobę. Zazwyczaj rozwija się wskutek inhalacji małych kropel wody (aerozoli) zanieczyszczonych bakterią Legionella.

Kluczowym działaniem zapobiegawczym jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wody (powyżej 60°C w podgrzewaczu i co najmniej 55°C w kranach). Regularne czyszczenie kranów, dezynfekcja termiczna instalacji oraz konsultacje z hydraulikiem są zalecane. Urządzenia klimatyzacyjne, nawilżacze i filtry powietrza są narażone na rozwój Legionelli. Ważne jest utrzymanie ich w dobrym stanie, regularne kontrole, naprawy i dezynfekcja. Wybierając środek do dezynfekcji, należy zwrócić uwagę na jego skuteczność przeciwko Legionelli.

Czytany 372 razy
Odsłon artykułów:
17159200

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…