piątek, 14 lipiec 2023 16:31

Ponad 200 mln zł dla Małopolski z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Napisał

– Każdy z tych obiektów, które znalazły się na liście inwestycji z rządowym dofinansowaniem, to świadek historii. To perły i perełki naszej kultury. Dzięki decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego otrzymaliśmy prawie 202 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom wykonanych zostanie prawie 380 inwestycji związanych z zabytkami: prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych – informuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Wśród zabytków, które otrzymały dofinansowanie, jest Katedra Wawelska. Tu przeszłość łączy się z teraźniejszością. I to miejsce jest naszym symbolicznym zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń. I taka też jest istota lokalnych zabytków. Stanowią one oś życia każdej miejscowości. Chcemy wspólnie z samorządami i gospodarzami tych obiektów chronić to wyjątkowe dziedzictwo – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Rządowe dofinansowanie na remont konserwatorski kompleksu budynków Katedry Wawelskiej wynosi 3 430 000 zł. Taka też jest wysokość dotacji, która zostanie przeznaczona na inne krakowskie zabytki.

Łącznie dotację powyżej 3 mln zł otrzyma 10 małopolskich projektów. 

3 430 000 zł trafi także – oprócz wspomnianych zabytków krakowskich – do trzech samorządów.

Warto zwrócić uwagę także na mniejsze projekty, które otrzymały rządowe dofinansowanie, np. gminie Pleśna została przyznana m.in. kwota prawie 308 tys. zł na remont cmentarza wojennego w Woźnicznej.

Na liście znalazły się także m.in. takie zadania jak: 

- na terenie gminy Skrzyszów: wymiana utwardzenia wokół oficyny dworskiej w Łękawicy (147 tys. zł), wykonanie prac konserwatorskich przy dzwonnicy kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja Biskupa w Łękawicy (147 tys. zł), wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w oficynie dworskiej w Łękawicy (147 tys. zł), wymiana pokrycia dachowego w oficynie dworskiej w Łękawicy (147 tys. zł), wykonanie prac konserwatorskich przy kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Skrzyszowie (490 tys. zł), 

- w gminie Ryglice: remont dachu, rynien oraz odeskowania zewnętrznego Kościoła pw. Niepokalanego Serca N.M.P. w Kowalowej (147 tys. zł), remont organów piszczałkowych kościoła parafii św. Jana Ewangelisty w Zalasowej (150 tys. zł), Wykonanie hydroizolacji fundamentów neogotyckiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubczy (245 tys. zł), prace konserwatorskie przy zabytkowych obrazach i rzeźbach w kościele pw. św. Katarzyny PM w Ryglicach (196 tys. zł)

- w gminie Tarnów: renowacja elewacji wraz z osuszeniem ścian piwnic i drenażem opaskowym zabytkowej Plebani w Zbylitowskiej Górze z XV w./XVI w. (180 tys. zł), opracowanie dokumentacji konserwatorskiej oraz projektu budowlanego renowacji zabytkowego Dworu w Radlnej z 1880 r. (150 tys. zł), konserwacja polichromii w zabytkowym Kościele parafialny pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Porębie Radlnej z 1904-05 (150 tys. zł), konserwacja zabytkowych drewnianych ścian XV-wiecznego kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Zawadzie koło Tarnowa w obrębie sobótek okalających nawę XV w. (200 tys. zł), renowacja kapliczki domkowej Tutajów w Woli Rzędzińskiej z 1917 r. (140 tys. zł)po

- w gminie Tuchów: prace konserwatorskie i restauratorskie elewacji Kościoła Parafialnego pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Tuchowie (1,2 mln zł)

- w gminie Rzepiennik Strzyżewski m.in.: częściowa Restauracja Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Olszynach wraz z jego otoczeniem (650 tys. zł),  

- Małopolska jest piękna! Małopolska obfituje w niezwykłe skarby kultury, który winniśmy chronić. Kościoły, pałace, zamki, kapliczki, cerkwie, budynki szkół, remiz czy domów kultury… Dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytków mają one szansę zyskać nowy blask. Chcemy ochronić to cenne, ale też kruche dziedzictwo – mówi wojewoda Kmita.

- Jak podkreślał śp. Profesor Lech Kaczyński, „nowoczesny patriotyzm jest wpatrzony w przyszłość, ale swoje korzenie ma w przeszłości”. Rządowy Programu Odbudowy Zabytków to wyraz dbałości o tak pojmowane korzenie, o naszą tożsamość narodową i wspólnotę narodową, o to, co ją ukształtowało. Program ten uzupełnia szeroki wachlarz rządowych propozycji, które realizują ideę zrównoważonego rozwoju i zakładają wspieranie samorządów we wdrażaniu projektów ważnych dla mieszkańców – podkreśla wojewoda Kmita.

Zabytki kojarzą się głównie z muzeami. Jednak to często miejsca użytkowe, które mają pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy miejscowości. Są to często miejsca, w których lokuje się usługi – sklepy, lokale gastronomiczne czy budynki ratuszy miast. Zatem zabytki to nie tylko muzea, które odwiedza rodzina w wolny weekend, ale także miejsca pracy czy miejsca zamieszkania.

– Często zabytki są dumą lokalnych społeczności. Mogą być magnesem przyciągającym turystów do zapoznania się z lokalną kulturą danego regionu. Nie ma nic ważniejszego niż kultura, która tworzy tą przestrzeń do życia dla całego społeczeństwa, dla całego narodu – zwrócił uwagę premier Morawiecki.

Nabór wniosków trwał do końca marca 2023 roku. Jednostki samorządu terytorialnego mogły ubiegać się o dofinansowania na ochronę zabytków i opiekę nad nimi. Dofinansowanie przyznane zostało maksymalnie w wysokości 98% wartości inwestycji, a minimalny udział własny wynosi 2%.

Przedmiotem wniosku mogły być prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Pozyskane środki samorząd może przeznaczyć bezpośrednio na zabytki pod swoją opieką albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Program dopuszczał finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków.

Inf.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Fot.: kościół w Olszynach

Czytany 531 razy
Odsłon artykułów:
17598230

Odwiedza nas 128 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…