środa, 12 lipiec 2023 17:03

Ginęli z rąk sąsiadów

Napisał

Tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich był organizatorem uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. W wydarzeniu uczestniczył starosta tarnowski Roman Łucarz oraz wiceprzewodniczący rady powiatu tarnowskiego Zbigniew Karciński i radny powiatu Józef Gądek.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu oficjalnie obchodzony jest 11 lipca od siedmiu lat. Jest okazją, aby zatrzymać się na chwilę i oddać hołd setkom tysięcy niewinnych ludzi, którzy stracili życie w wyniku brutalnych aktów przemocy i zbrodni UPA na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

Tarnowskie uroczystości zainaugurowała Msza św. w Kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbego. Następnie uczestnicy przeszli pod Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu. - To było straszliwe ludobójstwo. Ginęły całe wsie, całe osady, nierzadko z rąk sąsiadów, z rąk znajomych, z rąk rodzin – przypomniał Stanisław Siadek, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie.

Przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, środowisk kombatanckich, młodzież szkolna oraz mieszkańcy regionu tarnowskiego złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili światła pamięci. Obecni byli też motocykliści z tarnowskiej „Watahy”.

Wcześniej hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu oddał etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, składając kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tarnowie oglądać można wystawę plenerową „Sąsiedzka krew – Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie”, którą opracował i przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytany 389 razy
Odsłon artykułów:
17595355

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…