wtorek, 06 czerwiec 2023 17:46

Ponad 15 mln dla podkarpackich gmin na drogi i zbiorniki wodne

Napisał

Zarząd województwa podkarpackiego rozdzielił ponad 15 mln złotych w formie dotacji dla gmin i powiatów z regionu na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, budowę i renowację zbiorników wodnych służących małej retencji a także na zakup sprzętu pomiarowego i informatycznego oraz oprogramowania, niezbędnego do prowadzenia ewidencji gruntów i ich ochrony.

Podział tych środków przedstawia się następująco:

12,33 mln zł na dofinansowanie zadań dotyczących budowy lub modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych (145 gmin złożyło 268 wniosków ),
3,05 mln zł na dofinansowanie zadań dotyczących budowy lub renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji (13 gmin złożyło 20 wniosków),
24,4 tys. zł na dofinansowanie zakupu sprzętu pomiarowego i informatycznego do prowadzenia ewidencji gruntów (dofinansowanie otrzymały dwa powiaty).

Pieniądze przeznaczone na dotacje pochodzą z opłat związanych z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji. Są to różnego rodzaju opłaty i należności, które samorząd województwa gromadzi na wyodrębnionym rachunku bankowym, a potem przeznacza je na wsparcie podkarpackich gmin w zakresie remontów dróg czy renowacji lub budowy zbiorników wodnych.

W 2023 r. wysokość dotacji na zadania dotyczące modernizacji dróg dojazdowych dla poszczególnych gmin wynosiła 80 tys. zł lub 90 tys. złotych. Kwota była zależna od wysokości opłat z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej, jakie zostały zebrane na terenie wnioskujących gmin. Na budowę lub renowację zbiorników wodnych gminy mogły uzyskać dofinansowanie do 500 tys. zł.

Dla porównania, w 2022 r. wnioski na drogi dojazdowe złożyło również 145 gmin, które wykorzystały dotację w łącznej wysokości 15,2 mln zł, natomiast z dofinansowania do budowy/renowacji zbiorników retencyjnych skorzystało 10 gmin, które wykorzystały przydzieloną dotację na renowację 15 zbiorników w łącznej wysokości 2,18 mln zł. W ubiegłym roku dzięki wsparciu, które trafiło do gmin udało się wyremontować ponad 92 km dróg dojazdowych i przeprowadzić renowację zbiorników retencyjnych o pow. 4,6 ha.

Inf.: Samorząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Czytany 113 razy
Odsłon artykułów:
17391278

Odwiedza nas 166 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…