wtorek, 30 maj 2023 13:01

Krzyże Wolności i Solidarności wręczono w Krakowie

Napisał

W piątek 26 maja 2023 r. w gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie zostały wręczone Krzyże Wolności i Solidarności. Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego pośmiertnie w minionych latach dla tarnowskiego działacza opozycji antykomunistycznej Wacława Mojka.

Wręczenia Krzyża dokonał I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, który powiedział: Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce... Te dokonania były wielkie, bo przecież śp. Wacław Mojek był za swoją działalność internowany i przebywał m.in. w tarnowskim więzieniu. W 1982 roku już na wolności działał na rzecz podziemnej „Solidarności”, za co był nieustannie prześladowany. Dziś wolna Polska marzeń Pana Wacława, przyznając to wysokie odznaczenie, chce się odwdzięczyć za tę zwycięską walkę – powiedział Wicewojewoda Ryszard Pagacz przekazując Order na ręce Tomasza Wantucha przedstawiciela rodziny.

Uhonorowani z Małopolski za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu

Krzyż Wolności i Solidarności jest wzorowany na przedwojennych Odznaczeniach Niepodległości. Dzisiaj otrzymują go działacze opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał odznaczenia 21 osobom, w tym także 9 pośmiertnie. W imieniu wszystkich odznaczonych głos zabrała Danuta Kinaszewska była działaczka opozycji antykomunistycznej. Warto też dodać, że przyznanie dla śp. Wacława Mojka Orderu Polonia Restituta oraz Krzyża Wolności i Solidarności zaakcentowało nasz tarnowski region, gdzie w latach 80-tych aktywnie działała opozycja antykomunistyczna.

Następnie dr Mateusz Szpytma zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął dekorowanie Krzyżami Wolności i Solidarności działaczy opozycji antykomunistycznej głównie z Krakowa i okolic oraz przedstawicieli tych rodzin, których bliscy otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności pośmiertnie. Prezes Mateusz Szpytma powiedział:

To piękne odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości, który był przyznawany w II Rzeczpospolitej za udział w odzyskaniu niepodległości i za walkę w jej obronie. Tym samym jesteście Państwo kolejnym pokoleniem, które walczyło o Polskę. Oni walczyli z bronią w ręku, często ginęli, Państwo funkcjonowali w trochę innej rzeczywistości, może nie tak brutalnej, ale trzeba to podkreślić, że była dla Polski, dla Was, niebezpieczna. To nie tylko internowania, groźby utraty pracy, szykany, ale również i możliwość utraty życia. (...) Wszystkich Was łączyła chęć życia w wolnej, niepodległej Polsce. (...). Dzięki Wam żyjemy w wolnej Rzeczypospolitej. I za to dziś Polska Wam dziękuje w sposób symboliczny poprzez te Krzyże Wolności i Solidarności.(...) – zwrócił się do odznaczonych prezes Szpytma. Nawiązując do dzisiejszego Dnia Matki, dodał: – Chciałbym podziękować wszystkim bliskim z Waszych rodzin. Matkom, ojcom, a czasami rodzeństwu, dzieciom, za to wspieranie Was w działalności. Mogliście liczyć na to wsparcie, bez którego byłoby Wam bardzo trudno funkcjonować. To wyróżnienie jest również dla Waszych bliskich. I proszę, byście zadbali o to, by kolejne pokolenia kochały Polskę tak jak Wy…

Czytany 255 razy
Odsłon artykułów:
17025501

Odwiedza nas 189 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…