środa, 26 kwiecień 2023 20:35

81 rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz

Napisała

Fundacja Promocji Dziedzictwa Lokalnego Pro Patria Semper, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem- Pamięć o KL Auschwitz O/ Tarnów i Zakład Karny w Tarnowie zapraszają do wzięcia udziału w kameralnych obchodach 81. rocznicy pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz, w tym do autorskiego zwiedzenia plenerowej wystawy "Tarnowskie więzienie etapowe (1939-45). Zarys historii i sylwetki wybranych więźniów", przygotowanej przez Fundację.

Wydarzenie rocznicowe zaplanowano 27 kwietnia (czwartek) o godzinie 13:00 przed budynkiem Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego 2. Tam też prezentowana jest plenerowa wystawa (eksponowana od grudnia wewnątrz więzienia), po której w czwartek oprowadzą uczestników jej autorzy wraz z potomkami kilku bohaterów wystawy.

Możliwość obejrzenia wystawy z jej twórcami i przedstawicielami rodzin jej bohaterów powtórzone zostanie także w ciągu zbliżającego się długiego majowego weekendu. Jeśli pogoda na to pozwoli, stanie się to we wtorek 2 maja o godz. 17:00.

Za kilka dni minie 81. rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz. Podobnie jak ten o prawie dwa lata wcześniejszy, z mężczyznami, ten z Polkami także wyruszył z Tarnowa (w tym samym dniu dotarły do Auschwitz także więźniarki z Krakowa). O transporcie z 14 VI 1940 r. pamięta się powszechnie. Ten z 27 kwietnia 1942 r. wymaga jeszcze wielu aktów aktywnej pamięci, aby zakorzeniła się ona w świadomości mieszkańców miasta i regionu.

Wydarzenie to starała się Fundacja Pro Patria Semper przypomnieć rok temu kilkoma przedsięwzięciami zrealizowanymi w roku obchodów okrągłej rocznicy.

Już corocznie chcemy utrwalać wiedzę o pierwszych Polkach, w tym tarnowiankach, w Auschwitz. Przy okazji poszerzając ją o losy wielu innych więźniów oraz więźniarki, w latach 1939-45 przetrzymywanych w tarnowskim więzieniu i trafiających stąd do innych miejsc kaźni, w tym wielu niemieckich obozów i na miejsca straceń. Przez tzw. etapowe więzienie w Tarnowie, w latach niemieckiej okupacji przeszło bowiem od 25 do 30 tysięcy więźniów politycznych obu płci, głównie Polek i Polaków związanych z ruchem oporu, w tym przede wszystkim ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego.

Także w tym roku chcemy oddać hołd polskim więźniarkom, które trafiły do największego niemieckiego obozu jako pierwsze. Uczynimy to podczas kameralnej uroczystości pod Tablicą upamiętniającą więźniów tarnowskiego więzienia etapowego, wiszącą już na powstającej Ścianie Pamięci, czyli na murze Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego w Tarnowie.

Uroczystość rozpocznie się w tym miejscu 27 kwietnia (czwartek) o godzinie 13:00.

Tuż po złożeniu kwiatów i zapalonych zniczy, uczestników uroczystości zapraszamy do aktywnego zwiedzenia stojącej kilka metrów dalej, przygotowanej przez nas wystawy plenerowej zatytułowanej "Tarnowskie więzienie etapowe (1939-45). Zarys historii i sylwetki wybranych więźniów". Od grudnia ekspozycja prezentowana była wewnątrz Zakładu Karnego, zarówno przy ul. Konarskiego, jak i w Mościcach. Obecnie została "uwolniona" i dostępna jest bez żadnych ograniczeń dla wszystkich zainteresowanych.

Zaraz po uroczystości 27 kwietnia, po ekspozycji oprowadzą tarnowską młodzież autorzy wystawy oraz potomkowie kilku więźniów, których sylwetki przybliżane są na 16 kolejnych planszach. Wśród bohaterów wystawy znaleźli się: Stefania Łącka, Józefa Kantor, Helena Marusarzówna, Stefania Hanausek, Maria Fleck, Wiktoria Olszówka, Zofia Czaykowska, Karolina Wilińska, bł. ks. infułat Roman Sitko, Antoni Gładysz, Stefan Syrek, Kacper Ciołkosz, Wiesław Budzik ps. Roland, Zdzisław Simche, Eugeniusz Niedojadło, Wiesław Maciejko, Zbigniew Matys, Stanisław Maliński, bracia Sakowie, bracia Żmudowie i wiele innych osób, które przeszły przez tarnowskie więzienie w czasie niemieckiej okupacji.

Okazja do zwiedzenia wystawy razem z jej twórcami a także kilkoma przedstawicielami rodzin jej bohaterów nadarzy się ponownie we wtorek 2 maja o godz. 17:00. O ile, oczywiście pogoda sprzyjać będzie takiemu spotkaniu.

Organizatorzy serdecznie zapraszają !

TARNOWSKIE WIĘZIENIE ETAPOWE (1939-1945) - ZARYS HISTORII i SYLWETKI WYBRANYCH WIĘŹNIÓW

Wystawa okolicznościowa przygotowana przez Fundację Pro Patria Semper i Zakład Karny w Tarnowie/ grudzień 2022 r.

Koncepcja i ostateczna redakcja wystawy: Piotr Dziża

Współpraca merytoryczna: Ewelina Małachowska, Mieczysław Czosnyka, Jakub Pawlikowski, Wojciech Sypek i Jarosław Zbrożek. Opracowanie plastyczne i skład: Patryk Stępniak - Pater

Inf.: Piotr Dziża prezes Fundacji Pro Patria Semper

Czytany 202 razy
Odsłon artykułów:
17269829

Odwiedza nas 138 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…