piątek, 10 marzec 2023 10:43

Uczniowie CKZiU w Tuchowie upamiętnili niezłomnych żołnierzy

Napisał

1 marca cała Polska zatrzymuje się na chwilę, by uczcić pamięć tych żołnierzy powojennego, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy nie godząc się na sowietyzację Polski po roku 1945, a tym samym na kolejne zniewolenie Ojczyzny, za którą walczyli z dwoma okupantami przez 6 lat trwania II wojny światowej, nie złożyli broni i w szeregach wielu konspiracyjnych organizacji bronili najwyższych wartości: Boga, honoru i Ojczyzny. Wielu z nich, nieludzko torturowanych w ubeckich więzieniach, oddało swoje życie za wolność Polski, licząc, że ich ofiara nie pójdzie na marne.

To także ważny dzień dla całej społeczności szkolnej tuchowskiego CKZiU. To placówka edukacyjna nosi dumne i zobowiązujące imię Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem, wśród których nie brakowało Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Jednym z nich był m.in. generał August Emil Fieldorf ”Nil”, który jako 19-letni żołnierz I Brygady Legionów Polskich bił się o Polskę w 1914 roku z zaborcą rosyjskim pod Łowczówkiem.

W tym roku uroczystość została połączona z nadaniem dwóm lokalnym Żołnierzom Niezłomnym przez Starostę Powiatu Tarnowskiego Romana Łucarza medalu ”W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Pierwszym z nich jest Franciszek Solarz ”Puszczyk”- członek konspiracyjnej organizacji o nazwie ”Międzymorze”, zamordowany w roku 1954 za ”antypolską” działalność. Drugi z odznaczonych to żyjący do dziś Stefan Rojkowicz ”Gryf”, skazany w roku 1953 za udział w konspiracji na 10 lat więzienia.

Tegoroczny program artystyczny, zaprezentowany przed społecznością szkolną jak i lokalną przez młodzież CKZiU jak i jej absolwentów, nosił wymowny tytuł :” Lepiej stojąc umierać, niż klęcząc na kolanach żyć”. Przedstawiono w niej sylwetki najbardziej znanych Wyklętych - Danuty Siedzikówny ”Inki”, Ojca Jezuity Władysława Gurgacza ”Sema”, Łukasza Cieplińskiego ” Pługa”, Emila Augusta Fieldorfa ”Nila” oraz Witolda Pileckiego ”Witolda”. Programowi wystawionemu w tuchowskim Domu Kultury towarzyszyły piosenki, wiersze i prezentacja multimedialna.

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego / CKZIU Tuchów

Czytany 183 razy
Odsłon artykułów:
17016223

Odwiedza nas 187 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…