środa, 08 marzec 2023 13:42

„Szewcy" Witkacego. Premiera w tarnowskim teatrze

Napisał

Solski na miesiąc przed Dniem Teatru zaprezentował sztukę „Szewcy" Stanisława Ignacego Witkiewicza, uznawaną za jego najważniejsze i najdojrzalsze dzieło. Reżyser Tomasz Man przygotował muzyczną inscenizację, której premierę zaplanowano na 26 marca.

Sztuce „Szewcy" wyznacza się wyjątkowe miejsce w naszej dramaturgii. Sięgano po ten utwór w momentach zwrotnych jakby szukając w nim klucza do zrozumienia aktualnej sytuacji. Sztuka odsłaniająca mechanizm przewrotów polityczno – społecznych nadawała się do tej roli jak żadna inna w polskiej dramaturgii.

Wizja Witkiewicza pokazująca, że świat staje się „coraz bardziej mechaniczny" i wyzbyty „metafizycznych przeżyć" zmierza ku katastrofie. Bohaterowie „Szewców" starają „dobić się" do prawdziwych pragnień, nawet je połowicznie realizują, ale stają się one źródłem osobistych klęsk.

Postaci ze spektaklu są ciekawe, każda ma coś do powiedzenia i każda ma też jakieś przesłanie. Wszyscy bohaterowie mają swoją piosenkę i stąd różne style: trochę muzyki lekkiej, kabaretowej, ale też funk, hip hop i industrial – zaznacza Tomasz Man, reżyser. Witkacy mówił przede wszystkim, żeby kochać swoje życie, bardzo indywidualnie, a nie społecznie. Postulował o to, żeby człowiek był po prostu człowiekiem.

„Szewcy" mają podtytuł „naukowa sztuka ze śpiewkami" i właśnie ten podtytuł jest „kluczem" do interpretacji scenicznej dzieła Witkacego. Jego język jest bogaty w neologizmy, gry językowe, przekręcanie wyrazów. Piosenki zapisane przez autora są też „paliwem napędowym" do tworzenia muzyki, wydobywania muzyczności dzieła, opartej na rytmizacjach tekstu, songach, zabawach audialnych, co będzie obiektem poszukiwań twórczych. Powstanie muzyka ilustracyjna, ambientowa, wyraźnie wpływająca na klimat w spektaklu i odbiór poszczególnych scen. W trakcie sztuki obecny jest muzyczny band, składający się z aktorów grających między innymi na gitarze basowej, perkusji, ukulele, kazoo, harmonijce ustnej, dzwonkach i innych instrumentach perkusyjnych oraz gościnnie występującego pianisty Piotra Niedojadło.

Podczas spektaklu używany jest dym sceniczny oraz efekt stroboskopowy.

Pokaz przedpremierowy 25 marca, godz. 18:00
Premiera 26 marca 2023 r., godz. 18:00, Duża Scena
Bilety normalny: 50 zł/os.
Bilety grupowy od 4 osób: 40 zł/os.
Rezerwacja biletów: tel. 668 323 998, 784 976 025
Kasa czynna od wtorku do piątku w godz.: 9:00 – 17:00 oraz w weekendy na dwie godziny przed spektaklem.

Inf.: materiał prasowy- Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, fot. Artur Gawle

Czytany 248 razy
Odsłon artykułów:
17456984

Odwiedza nas 168 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…