czwartek, 12 styczeń 2023 01:23

mLegitymacja emeryta-rencisty

Napisał

Od  stycznia 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda w formie elektronicznej legitymacje emeryta-rencisty. Będzie można z nich korzystać na  własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona osoba potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz uprawnień, które przysługują, np. zniżek na bilety.  

Dodatkowa forma legitymacji emeryta-rencisty w telefonie
ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiada już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Tradycyjna legitymacja pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami. 

Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel
Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki: uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji „dodaj dokument” i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

Wniosek o tradycyjną legitymację
Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty. (formularz ERL ).

Więcej informacji znajduje się pod linkiem: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja

Inf.: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czytany 153 razy
Odsłon artykułów:
17013983

Odwiedza nas 260 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…