niedziela, 06 listopad 2022 20:54

Miejsce pamięci na Kokoczu

Napisał

Po starym grabem na Górze Kokocz w Woli Lubeckiej upamiętniono miejsce pochówku zmarłych mieszkańców okolicy.

Góra Kokocz jest znaną w regionie atrakcją turystyczną i ciekawym miejscem widokowym. Swego czasu była znana z rozgrywanej tu batalii o uruchomienie kopalni kamienia. Tutejsi mieszkańcy postanowili to miejsce zagospodarować w inny sposób. Swoje racje argumentowali nie tylko walorami krajobrazowymi, ale także historycznymi i wątkami legendarnymi. 

Na grzbiecie Góry Kokocz znajduje się ukryte pośród lasu zabytkowe drzewo. Grab, o którym tutaj mowa, od niedawna stał się chronionym zabytkiem przyrody, ale dla mieszkańców już od dawna miał szczególne znaczenie. Dzięki pokoleniom przetrwało miejsce, gdzie chowano niegdyś zmarłych na skutek epidemii cholery i innych chorób w zbiorowej mogile. Okoliczni mieszkańcy nie zapomnieli o tym i z pokolenia na pokolenie pielęgnowali drzewo i dbali o jego otoczenie. Tutaj stawiano kilkakrotnie kapliczkę, a miejsce obok graba traktowano z poszanowaniem i czcią, jako miejsce święte. Przechodzący tu ściągali czapki z głów, modlili się, odprawiano Msze święte. To dzięki nim, drzewo przetrwało setki lat.

W ostatnich latach z inicjatywy społecznej podjęto działania, aby grab wraz z otoczeniem, gdzie znajduje się cmentarz, stało się oficjalnym miejscem pamięci. Tutaj spoczywają mieszkańcy Woli Lubeckiej, Lubczy, Zwiernika, Zalasowej, a prawdopodobnie także żołnierze armii Austro-Węgierskiej.

Tadeusz Kurek, który stoi na czele całej akcji, wie, że przekaz przodków to nie tylko mniej lub bardziej prawdziwe legendy np. o miejscowym zamku, warowni, ale przede wszystkim miejsce historyczne. Wielowiekowe poszanowanie okolicznych mieszkańców dla tego miejsca musi wypływać z faktów.

Oprócz tego, że cały czas trwają poszukiwania źródeł historycznych dotyczące wydarzeń sprzed lat, już teraz okoliczni mieszkańcy uroczyście uhonorowali miejsce i ufundowali kamień- tablicę pamiątkową.

Zobacz także:

Rozmowa z mieszkańcami na Górze Kokocz: https://www.youtube.com/watch?v=mXjG5Gi_CdM

Legenda: https://www.youtube.com/watch?v=u2kciKPOgwY

Przejazd przez Górę Kokocz: https://youtu.be/S8ITau1MMko

Czytany 2061 razy
Odsłon artykułów:
17518004

Odwiedza nas 172 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…